Son Konu

Yeşilçam'ın Kahramanı Cüneyt Arkın Sonsuzluğa Böyle Uğurlandı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Türk sinema tarihine damga vuran isimlerden Cüneyt Arkın son seyahatine uğurlandı.

85 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu için birinci merasim Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Teşvikiye Camii'nde öğlen vaktine müteakip kılınan cenaze namazına usta sanatkarın ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

"Yeşilçam babasını kaybetti"

Tören öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan oyuncu Kerem Alışık, Arkın'ın çok büyük bir sanatçı olduğuna dikkati çekerek, 'Nefesimizi meblağ üzere tutuyoruz kendimizi. Gerçekten sinemamız koptu diyeyim. Sokaklarda ismini koşturduğumuz çocukluğumuz koptu. İçimizden bir kesim koptu. Sıcak ekmek kokuları bıraktı kalbimizde, gitti. Bütün Yeşilçam arkadaşlarının yanına gitti. Milletçe başımız sağ olsun. Yeri cennet olsun.' dedi.

Oyuncu Aydan Şener, her cenazede kederinin daha da arttığını belirterek, 'Hepsi birer birer gidiyor. Çok üzgünüz. Özel bir sanatçıydı. Gelmiş geçmiş en güzel aktörlerden biriydi. Son devir biraz sıhhat problemleri yaşıyordu. Hatta Fatma Girik'e 'Ben de geleceğim.' demişti. Güya içine doğmuş üzere. Canım benim. Hepimizin başı sağ olsun.' ifadelerini kullandı.

Sanatçının, 'Kara Murat Devler Savaşıyor' sinemasında prenses rolünü oynayan Süheyla Artun ise o sinemanın çekimlerinde bir ay birlikte vakit geçirdiklerini belirtti.

Artun, Arkın'ın çok sempatik, alçak istekli ve dünya çapında bir insan olduğunun altını çizerek, 'Bir daha gelmez onun üzere birisi. Yeri doldurulmaz bir insan. Yeşilçam babasını kaybetti.' diye konuştu.

Onlarca sanatçı ve siyasi de merasime katıldı

Sanatçının eşi Betül Cüreklibatır ile çocuklarının taziyeleri kabul ettiği merasime, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, usta oyuncular Ediz Hun, Serdar Gökhan ve Nuri Alço ile kültür sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Arkın ile onlarca sinemada rol alan Türkan Şoray, Arkın'ın tabutuna sarılarak veda etti.

Yeşilçam'ın usta isimleri Cüneyt Arkın'ı anlattı

Tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, 3 gün evvel konuştuklarını ve Arkın'ın 'Nefes almakta zorlanıyorum' dediğini belirterek, 'Doktorumu yanına gönderdim, muayene etti. KOAH hastalığı olduğunu tespit ettiler. Bir ahbaptan oksijen makinesi aldık fakat dün gece yataktan düşüyor ve kalbi duruyor. Ambulansta ve hastanede uğraşıyorlar lakin geri döndüremiyorlar. Çok sevdiğim bir ağabeyimi kaybettim.' dedi.

Gezen, Arkın'ın son yıllarında Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda üç oyunda sahne aldığını hatırlatarak, 'Hiç tiyatroda oynamamıştı. Hastalanınca morali bozulmuştu. 'Ben seni sahneye çıkaracağım' dedim. 62 yıllık sahne hayatımda hiç bu kadar çok alkış alan birine rastlamadım. Beşerler onu sevdi. üç oyunda birden bir arada oynadık. Çok hoş günlerimiz oldu. Türk sinemasının da Türk halkının da başı sağ olsun. Allah geride kalanlara ömürler versin.' tabirlerini kullandı.

Cüneyt Arkın'la unutamadığı anısını da paylaşan Gezen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

'Ben oyunda ona Cüneyt Arkın rolünü verdim. Buna gazinocular teklif yapıyor müzik söylesin diye lakin o 'Ben sinemacıyım bu işlerden hiç anlamam, beceremem' diyor. Çanta dolusu milyonlarca lirayı reddediyor. Kendisi üzere yani. Bir gün Cüneyt ağabeye 'Kusura bakma gelecek oyunda mahrum, benden çok alkış alıyorsun' dedim. Sarıldık birbirimize bir daha da hiç ayrılmadık sonra. Cümlemizin başı sağ olsun.'

"O periyotta her çocuğun elinde bir tahta kılıç, 'Kara Murat' oluyordu"

Yapımcı ve direktör Türker İnanoğlu da Cüneyt Arkın'ın dereceyle mezun olan bir tıp tabibi olduğuna atıf yaparak, Yeşilçam'daki ikinci sinemasını birlikte yaptıklarını lisana getirdi.

Arkın'la 32 sinema yaptıklarına vurgu yapan İnanoğlu, 'Biz onunla gece gündüz birlikteydik. Çok sevdiğim, takdir ettiğim bir kardeşimdi. Hatta bir gün set ortasında direktör de bendim, yemek paydosunda top oynanırken göğsüme bir top geldi ve nefesim tıkandı. Birinci yardımı Cüneyt yaptı ve beni hastaneye götürdüler, yani bir manada onun sayesinde yaşıyorum.' halinde konuştu.

İnanoğlu, Arkın'ın mesleğine tutkuyla bağlı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

'Birlikte Roma, Tahran, Hong Kong'da ortak projeler yaptık. Mesleğini iş olarak takip eden yapan bir insan, kimi arkadaşlar dalga geçmek için yapıyorlardı. Oyunculukta ömrü de uzun oldu. Kara Murat, Malkoçoğlu sinemalarıyla çocuklara kadar indi. o periyotta her çocuğun elinde bir tahta kılıç, 'Kara Murat' oluyordu. Bunu yaşattı Türkiye'de Cüneyt. Sinemaların hepsinde de bir bildirisi vardı. Kendi işine sadık bir insandı.'

"Türk sinemasına ve Yeşilçam'a çok büyük hizmetleri olan farklı bir sanatçıydı"

Usta oyuncu Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın'ın vefatının 7'den 70'e herkesi üzdüğüne dikkati çekerek, Arkın'ın sinemada yaptıklarıyla herkesin takdirini, sevgisini, hürmetini kazanmış bir insan olduğunu söyledi.

Arsoy, Arkın'ın sinemada hareketli bir oyuncu olarak uzunluk gösterdiğini tabir ederek, 'Bu hal onu vakit zaman büyük sakatlıklara götürdü. Yaş ilerleyince bunların etkilerini gördü. Çok kıymetli ve değişik sinemalar yaptı. Huzur içinde yatsın. Türk sinemasına ve Yeşilçam'a çok büyük hizmetleri olan farklı bir sanatçıydı. Bir seferinde bir arada bir sinemada rol alacaktık fakat son anda onu öteki bir sinema şirketi kendi yapacağı işe razı etti. Oraya geçince bizim yapacağımız proje de gerçekleşmedi. Çok değerli bir insan gitti.' değerlendirmesinde bulundu.

Usta oyuncu Ayla Algan da Arkın'ın güzel ve beğenilen bir oyuncu olduğu halde sinemada ağır emekçi üzere çalışan bir yapıya sahip olduğunu söz etti.

Algan, Cüneyt Arkın'ın kendi tekniğini geliştirdiğini, Yeşilçam'ın zorluklarına göğüs gerdiğini vurgulayarak, 'Ata binme hocasını bulur, at binmeyi öğrenirdi. Bütün parasını eğitime verdi. Ustayı bulur dövüş dersi alırdı. Ağır personel üzere çalışıyordu, çok seviyordu sinemayı, çok seviyordu çok... İnsan davranışlarına, hayat biçimlerine sanırım hekimlik deneyiminden de kaynaklı farklı bakabiliyordu. Onun için hem burjuva çocuğunu hem de 'Malkoçoğlu'nu oynayabildi. Tarihi şuuru kuvvetliydi, araştırmacı, kültürlü bir insandı. Sadri Alışık, Cüneyt Arkın bunlar namuslu insanlardı. Yani oyunculuğu o denli laf olsun güzelim para kazanırım diye yapmıyorlardı.' diye konuştu.

"'İsmailciğim bu benim sana armağanım olsun' diyecek kadar alçakgönüllüydü"

Yönetmen İsmail Güneş ise usta oyuncuyla 'Gülün Bittiği Yer' ve 'Bizim Ev' üzere üretimlerde çalıştığını aktararak, 'Bir direktör için harika konforlu bir oyuncuydu. Kamerayı, ışığı çok âlâ tanıyordu. Hasebiyle onun ışığını ya da çerçeveyi bulamamak üzere sorun asla olmazdı. Olduğunda da çabucak telafi etmek için harika bir gayret gösterirdi. Yeni bir oyuncuymuş üzere özür dilerdi. Harika yetenekleri olan bir adamdı. Bence dünya çapında bir ışığı vardı lakin yabancı lisanı olmadığı için bunu değerlendiremedi.' dedi.

Güneş, trende geçen bir sahneyi çekerken bir Anadolu kasabasında vatandaşların Arkın'ı trenin penceresinden gördüğünde nasıl keyifli olduklarına şahitlik ettiğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

'O ışığı hiç sönmeyen bir insandı. Onunla 4 yıl kadar bir dizi yaptık. Sonrasında bir de sinema çektik. 'Ağabey sana ne kadar ödeyeceğiz?' dediğimizde 'İsmailciğim bu benim sana ikramım olsun' diyecek kadar alçakgönüllüydü. Allah rahmet eylesin. Ben ona çekmek istediğim sinemanın birtakım sahnelerini anlatırdım. Sonra senaryo ortaya çıkınca götürürdüm, okurdu. Gülün Bittiği Yer sinemasını çok beğenmişti. 'Toplumun temel sorunlarından yola çıkarak bir darbe eleştirisi yapmışsın' demişti. Antalya Sinema Festival'inde Fikret Hakan'la yan yana izlediler sineması. Fikret Hakan sinema bitince ayağa kalkmış 'Bu sinema senin en uygun sinemanın olmuş' demişti. Bizim sinemamız sansüre uğramıştı. O süreçte de Cüneyt ağabey daima yanımda oldu.'

Usta oyuncunun cenazesi, merasimin akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Törenden fotoğraflar

Üst Alt