Son Konu

Yiğit Bulut'tan Vatandaşa Fahiş Fiyat Tavsiyesi: 'Her Şeyi Devlet Yapamaz; Gücünüzü Kullanın Tüketimi Kısın'

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5eca579d5aea29062b15b2d21277c286843c28d1.jpg

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyeti Üyesi Yiğit Bulut, fahiş besin fiyatlarıyla ilgili olarak "Her şeyi devlet yapamaz vatandaşın tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz karşınızdakini eğitmeye yeter" dedi. 

Yiğit Bulut, CNN Türk canlı yayınında Merkez Bankası'nın sattığı rezerv ölçüsüne yönelik iddialara yanıt verdi.

"Türkiye 140 milyar dolar rezerv sattı" tezi

Bulut, "Türkiye’nin hiçbir vakit satılabilir rezervi olmadı. Cumhuriyet tarihinde 'Türkiye 140 milyar dolar rezerv sattı' diyenler rezervin ne olduğunu bilmeyenler, rezervin her vakit brüt olanına bakılır bütün dünya piyasalarında" açıklamasında bulundu. 

Bulut, kimi çevrelerin manipülasyon yapmaya çalıştığını söyledi ve "Tamamen cehalet içinde bunu söylüyorlar. Çok üzülerek söylüyorum profesör titri olan kimi beşerler gerçeği bilmelerine karşın TV’lere çıkıp bunu söylüyorlar" dedi.

"Reel olarak büyüyen tek iktisat Türkiye"

Salgın dönemindeki ekonomik verilere ait de konuşan Bulut, "Ülkelerinin ekonomik göstergelerine baktığınız vakit Türkiye'nin büyümesine baktığınız vakit 2018-2020 ortasındaki devirde pandemi riski ile kıyasladığınızda pandemik riski nazaran gerçek olarak büyüyen tek iktisat Türkiye" tabirinde bulundu.

"Tüketimi kestiğiniz anda gücünüz karşınızdakini eğitmeye yeter"

Dolardaki düşüşe rağmen gıda fiyatlarının yüksek olmasına da değinen Bulut, tüketicilere davette bulundu ve "Ciddi manada bir fırsatçılık var müdahale ettiğiniz vakit da şunu söylüyorlar ve diyorlar ki 'hani hür piyasa iktisadı idi siz niçin müdahale ediyorsunuz' ben şunu söylemek istiyorum bakın her şeyi devlet yapamaz vatandaş tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz karşınızdakini eğitmeye yeter" dedi.

Üst Alt