Son Konu

Yoğurdun faydaları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hem tamamen doğal, hem de tamamen sut urunu İşte bunlar yoğurdu cok sağlıklı bir besin maddesi haline getiren ozellikler Yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor Bize hem bol miktarda protein veriyor, hem de sindirim sistemimizin duzenli calışmasına yardım ediyor Bakalım yoğurdun faydaları başka nelermiş
Yoğurdun faydalarından biri protein

Yoğurt protein bakımından cok zengin Orneğin normal bir kase yoğurtta 15 gram protein var Protein cok onemli bir besin maddesi Uzmanlara gore kadınlar gunde 46 gram, erkeklerse 52 gram protein tuketmeli
Kemik sağlığımızı koruyor

Yoğurt tamamen sut urunu Bu nedenle yoğun bir kalsiyum kaynağı Yoğurdun faydalarından biri de doğal olarak kemiklerimize oluyor Kalsiyum demek guclu kemikler demek Kalsiyum eksikliğindeyse neler olduğunu hatırlatalım: osteoporoz riski ve kırılgan kemikler Yaklaşık bir kase yoğurdun %20’sini kalsiyum oluşturuyor Bu nedenle sık sık yoğurt yemeniz gunluk kalsiyum ihtiyacınızı da karşılamanızı sağlıyor
Yoğurdun faydalarından biri kilo vermenize yardım etmesiDoğru duydunuz, yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor demiştik Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler icin yoğurt birebir 2005’te yapılan bir araştırmada obez insanlar dikkate alınmış Yoğurt tuketenlerin %22 daha fazla kilo verdiği gorulmuş Yağsız ya da yarım yağlı yoğurt yemek aynı zamanda daha az şeker tukettiğiniz anlamına geliyor Bu da otomatikman daha az kalori demek oluyor Kilo vermek istiyorsanız size bir oneride bulunalım Oğle yemeğinde yoğurt yerseniz bu size hem ihtiyacınız olan besinleri sağlayacak, hem de sizi uzun sure tok tutacak Boylece akşama kadar gecen surede yediğiniz sağlıksız atıştırmalıklardan korunmuş olacaksınız
Bağışıklık sistemini guclendiriyorYoğurdun faydalarından biri de bağışıklık sistemine Yoğurt yediğinizde vucudunuzda hastalıklarla savaşan beyaz kan hucrelerinin uretimi artıyor Bu da bakteri ve viruslere karşı daha dayanıklı olacağınız anlamına geliyor Bu bilgiye bir araştırma sonucu ulaşılmış Uc ay boyunca duzenli olarak yoğurt tuketen 68 kişinin bağışıklık sisteminin guclendiği gorulmuş Kısacası siz de sık sık yoğurt tuketirseniz kışın grip, nezle gibi hastalıklardan korunmanız daha kolay olur
Sindirimi kolaylaştırıyorYoğurdun faydalarından bir diğeri sindirimi kolaylaştırması Cunku yoğurt bir probiyotik Yani sindirime yardım eden faydalı bakteriler iceriyor Probiyotik tuketmek de sindirim sistemini duzene sokuyor, hatta ishalle bile baş etmenizi sağlıyor Ustelik rahatsız bağırsak sendromuna bile iyi geliyor
Yoğurdun faydalarından biri sodyumSağlığımıza en zararlı besin maddelerinden biri tuz Uzmanlar tuzlu yemememiz konusunda surekli uyarıyor İşte bu noktada yoğurdun faydaları yeniden devreye giriyor Cunku yoğurt neredeyse tuzsuz, ustelik tadı da buna rağmen cok lezzetli
Az karbonhidrat iceriyorBircok nedenden dolayı az miktarda karbonhidrat tuketmeniz gerekebilir Orneğin diyabet hastaları icin karbonhidrat hic yararlı bir madde değil Sizin de az karbonhidrat iceren besinlere ihtiyacınız varsa yoğurdu oneriyoruz Yoğurdun faydaları cok fazla demiştik Yoğurt yaklaşık 9 gram karbonhidrat iceriyor Bu da bircok besine gore cok daha az karbonhidrat demek
Kıvamı cok iyiKremaya benzeyen bir yapısıyla yoğurt hem tek başına hem de yiyeceklerin yanında cok iyi bir besin maddesi Ustelik onu icine meyveler katıp tatlı olarak bile yiyebiliyoruz Yoğurdun faydalarını ozetleyelim: sağlığımızı koruyor, sindirime yardım ediyor, kemiklerimizi guclendiriyor, zayıflamamıza yardım ediyor, bağışıklık sistemimizi guclendiriyor
Siz de hem yoğurdun faydaları hem de kendi sağlık durumunuza ozel tavsiyeler icin uzman yorum olarakbaşvurabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz

Üst Alt