Son Konu

Zam protestosuna Doğuş Üniversitesi'nin yanıtı 'kovmak' oldu

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Doğuş Üniversitesi öğrencileri, okul idaresinin, yıllık fiyatlara en fazla yüzde 5-10 oranında artırım yapacağını taahhüt etmesine karşın, yüzde 300’e varan artırımları geçen aydan beri protesto ediyor. Doğuş Üniversitesi’nde eğitim fiyatlarına yapılan fahiş artırımlara reaksiyon gösteren öğrenciler ise 'cezasız' kalmadı. 14 öğrenciye soruşturma açılırken, bir asistan işten çıkarıldı. Soruşturma açılan öğrencilerden olan Kıvılcım Çolak’a ise bir devir uzaklaştırma cezası verilirken, öteki öğrencilerin soruşturmaları devam ediyor.

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine nazaran; öğrenci işleri tarafından Çolak’a gönderilen yazıda uzaklaştırmaya münasebet olarak, “Yükseköğretim kurumlarında işgal ve gibisi fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici hareketlerde bulunmak” gösterildi. Yazıda, “Yükseköğretim kurumundan bir yarıyıl uzaklaştırma cezası ile cezalandırılmanıza, verilen cezanın 2022-2023 eğitim öğretim yılı 10 Ekim 2022 ile 14 Şubat 2023 tarihleri ortasında uygulanmasına karar verilmiştir” denildi. Aldığı ceza sonrasında açıklama yapan Çolak, “Bugün bu ceza bizi yıldırmadı tam bilakis ne kadar haklı olduğumuzu ve bu hak talebi karşısında daha kararlı durmamız gerektiğini gösterdi. Biz çabamıza devam edeceğiz” dedi.

Doğuş Üniversitesi Öğrenci Dayanışması ve Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi de ortak bir açıklama yaparak öğrencilere idari soruşturmaların yanında isimli soruşturmalar açıldığını duyurdu. Açıklamada, “Gayrimeşru artırımları protesto eden öğrencilere açılan hukuka ters idari soruşturmaların yanına üniversite idaresinin güvenlik görevlilerini zorlaması ile açılan isimli soruşturmalar eklenmiştir. Hepimizin önünde cereyan eden olaylarda öğrencilerin asla darp ve cebir hareketi yoktur. Öğrenciler bir yandan büyük bir istek ve acelecilikle yüksek disiplin cezaları ile sindirilmeye çalışılırken, başka yandan da isimli soruşturmalarla sonu gelmeyecek yargılamaların sanığı haline getirilmektedir” sözleri kullanıldı.

Üst Alt