Son Konu

Ziya Gökalp Kimdir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ZİYA GÖKALP (1876 1924)
Ünlü fikir adamı ve şairlerimizden olan Ziya Gökalp, 1876'da Diyarbakır'da doğdu II Meşrutiyet'ten başlayarak Türkçülük akımının en büyük temsilcisi sıfatıyla Türk us ve siyaset hayatını güçlü olarak etkilemiş, Ulusal Edebiyat akımı içinde verdiği eserlerle Türk edebiyatının biçim ve dil yönünden yenileşmesini sağlamıştır

Öğrenimine Diyarbakır'da başlayan Ziya Gökalp, benzer şehirde Askeri Rüştiye'yi (1890) ve Askeri İdadi'yi bitirdi (1894) Ziya Gökalp, tıbbiyelilerin istibdata son vermek için kurdukları Devir Komitesine girmiş, okuldaki faaliyetleri ve okuduğu Fransızca kitapların zararlı sayılması yüzünden hapsedilmiştir Diyarbakır Valisi Halit Bey'in yolsuzluklarına karşı mücadeleye girişen arkadaşlarıyla birlikte yasaklanmış yayın okudukları gerekçesiyle tutuklandı (1898) İstanbul'a döndükten sonra da okuldan uzaklaştırıldı

Ziya Gökalp, hükümlülük süresi dolunca Zaptiye Nezareti aşağı bulundurulmak üzereDiyarbakır'a gönderildi Burada Siyaset, felsefe ve tarih üstüne çalışmalar yaparken, istibdat aleyhine gizli faaliyetlere de katıldı Bölgede güvenliği temin etmek için sabit Hamidiye alaylarının başındaki Ulusal aşiret reisi İbrahim Paşa'nın adının karıştığı soygun ve baskın olayları karşı halkı direnmeğe ve eyleme yöneltti Ahali 3 gün süreyle telgrafhaneyi işgal etti (1905) İbrahim Paşa ve adamlarının cezalandırılması için saraya telgraflar çekildi Dahası, Avrupa ve Asya ülkeleri arasındaki haberleşmenin temas noktası olan Diyarbakır telgrafhanesinin bu bağlantıyı kesmesi olayın daha da büyümesine yol açmış ve yabancı ülkeler saraya zorlama yapmaya başlamıştı Konuyu incelemek üzere İstanbul'dan Diyarbakır'a gönderilen soruşturma kurulu Hamidiye alaylarının bir vakit sinmesini ve yolsuzluklara son vermesini sağladı Oysa halkın yakınmasına yol açan yeni olaylar patlak verince, Ziya Gökalp ve arkadaşlarının önderliğinde irk bitmiş telgrafhaneyi ele geçirdi 11 gün süren bu ikinci işgal halkın belirlenmiş zaferiyle sonuçlanmış, hükümet İbrahim Paşa ve alaylarını bölgeden uzaklaştırmak zorunda kalmıştır (1907) Gökalp, ilk eseri olan Şaki İbrahim destanında bu olayı anlatır

II Meşrutiyetin ilanından sonra, Ziya Gökalp'ın kurduğu kuytu cemiyetin yerini Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti Diyarbakır Şubesi aldı Partinin Diyarbakır, Van ve Bitlis örgütlerinin denetimiyle görevlendirilen Ziya Gökalp, bu dönemde Diyarbakır ve Peyman gazetelerine yazıyordu 1909'da partinin Selanik'teki kongresine il temsilcisi olarak katıldı Bir sene İstanbul Darülfünunda psikoloji okuttuktan ve Diyarbakır maarif müfettişliği yaptıktan daha sonra, yeniden Selanik'e gitti Katıldığı parti kongresinden sonradan genel merkez üyeliğine seçildi Burada Genç Kalemler, Yeni Felsefe, Rumeli gibi dergi ve gazetelerdeki yazılarıyla Türkçülük ve dilde sadeleşme hareketlerinin öncüleri aralarında bulunan Gökalp, ulusal duyguları, tarih bilincini, bilime ve tekniğe bedel veren düşünceyi her şeyin üstünde tutan şiirleriyle çevresini geniş ölçüde etkiliyordu İttihat ve Terakki Genel Merkezi İstanbul'a taşınınca (1912), Gökalp da İstanbul'a yerleşti O sene Ergani madeninden Milletvekili seçildi

Türk Ocağı çevresindeki çalışmaları, Türk Yurdu ve kendi çıkardığı Yeni Mecmua (1917) gibi dergilerdeki yazıları, Türkçülük akımının ilkelerini saptayan ve modern uygarlık karşısında yerli bir senteze varılmasını şart koşan önerileri (Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak 1918), Darülfünun'da okuttuğu toplumbilim dersleri, İttihat ve Terakki'nin yönetici kadrosu üzerindeki etkisiyle Ziya Gökalp, Mütarekeye (1919) değin uzanan dönemin zihin ve siyaset hayatına yön veren etkenlerin başında yer aldı İstanbul'un işgali üstüne tutuklanarak iki sene Malta'da sürgün kaldı (19191921) Döndükten daha sonra, Uelif ve Çeviri Heyeti başkanlığına getirileceği tarihe (1923) değin Diyarbakır'da kaldı ve minik Mecmuayı yayımladı

1923'te Diyarbakır'dan milletvekili seçildi Hakimiyeti Milliye, Yeni Gün, Cumhuriyet gazetelerinde makaleleri çıkıyordu Altın ışık (1923), Türkçülüğün Esasları (1923), Türk Töresi (1923) gibi kitapları birbirini izliyordu Cumhuriyet Irk Partisinin programını inceleyen ve yorumunu yapan Içten Yol (1923) adlı incelemesini de tekrar bu dönemde kaleme aldı O sıralar yazdığı Türk Medeniyet Tarihi ise ölümünden daha sonra yayımlandı (1926) Yeniden ölümünden sonradan dağıtılmış gazete ve dergilerde çıkmış yazılarıyla mektupları farklı alanlara yönlendirilmiş kitaplarda derlendi Çınaraltı (1939), Fırka Nedir? (1947), Ziya Gökalp Diyor ki (1950) Ziya Gökalp'ın neşredilmemiş yedi eseri ve aile mektupları (1956), Ziya Gökalp'ın Yazarlık Hayatı (1956), Ziya Gökalp Külliyatı (1 Kitap şiirler ve halk masalları;1952, 2 kitap Limni ve Malta Mektupları;1965), Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri (1973) 1924'te İstanbul'da öldü

Ala Geyik
Çocuktum, ufacıktım,
Top oynadım,acıktım

Buldum yerde bir erik,
Kaptı bir Ala Geyik

Geyik kaçtı ormana,
Bindim bir ak doğana

Doğan, yolu şaşırdı,
Kaf Dağından aşırdı

Attı beni bir göle;
Gölden çıktım bir çöle,

Çölde buldum izini,