Son Konu

Zonguldak Sosyal Bilimler Lisesi Açıldı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, üretimi tamamlanarak bu yıl eğitim öğretime başlayan Zonguldak Saime Toptan Toplumsal Bilimler Lisesinin açılışına katıldı.

Törendeki konuşmasına, eğitime verdikleri dayanaktan ötürü eski Ulusal Eğitim Bakanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan’a teşekkür ederek başlayan Bakan Özer, dün prestijiyle 2022-2023 eğitim öğretim yılına “Bismillah…” dediklerini söz ederek yeni devrin öğrenci, öğretmen, aileler ve Türkiye için iyi olması dileğinde bulundu, vazifesi başında şehit olan tüm öğretmenleri rahmet ve minnetle andı.

“20 yılda eğitimin tüm kademelerinde yatırım yaptık”

Bakan Özer, son 20 yılda eğitimin tüm kademelerinde çocukların eğitime erişimleriyle ilgili kıymetli yatırımlar yapıldığını kaydederek “Okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yükseköğretime kadar bu ülkenin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğini artırmayla ilgili eğitim sistemini azamî verimlilikte kullandık. Yalnızca Zonguldak’ta değil; Türkiye’nin her noktasında, 81 vilayet ve 922 ilçede devasa yatırımlar yapıldı, derslik sayıları arttırıldı ve 20 yıl üzere kısa bir müddette tüm eğitim çağ nüfusunun her kademesinde okullaşma oranının yüzde 90’ın üzerine çıktığı bir eğitim sistemine kavuşmuş olduk.” diye konuştu.

Dini Bilgiler Seçme Dersi

Özer şunları söyledi:

“2000’li yıllarda okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 11’di, bugün yüzde 93’lerde. Ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 44’tü, yani lise çağ nüfusunda olan yüz gencimizin yalnızca 44’ü okulda eğitim sisteminde kendisine yer bulabiliyordu. Yükseköğretimde misal halde, yükseköğretimdeki net okullaşma oranları yüzde 14’lerden yüzde 48’lere geldi. OECD ülkelerinin, bugün rekabet etmiş olduğumuz ülkelerin, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1950’li yıllarda yüzde 90’ın üzerine çıkarmış oldukları okullaşma oranlarını biz 70 yıl gecikmeyle son yirmi yılda gerçekleştirebildik. Yalnızca bu yapılmadı son yirmi yılda. Birebir vakitte eğitim sisteminin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Başörtüsü yasaklarından katsayı uygulamalarına, peygamberin hayatı, Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenilmesindeki seçme ders taleplerine kadar çok sayıda demokratik güzelleşme gerçekleştirildi. Tüm bu süreçler yapılırken eğitimin kalitesinden asla taviz verilmedi.”

“Eğitimde dayanılmaz bir seferberlik yürüyor”

Özer, öteki alanlarda olduğu üzere eğitim alanında da sunulan hizmetlerin tüm kitlelere ulaştırılmasıyla ilgili sürecin muvaffakiyetle tamamlanmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinin büyük rol oynadığını söz etti. Mevcut kitleselleşen eğitimin kalitesini arttırmak için Bakanlık olarak alanda gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerini belirten Özer, “Okul öncesi eğitimden mesleksel eğitime, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerini desteklemekten Öğretmenlik Meslek Kanunu’na, okulların kütüphaneyle donatılmasından köy okullarının ömür merkezi olarak tekrar hayata geçirilmesine hakikaten tüm Türkiye’de dayanılmaz bir seferberlik yürüyor.” dedi.

Okul Öncesi Eğitim Seferberliği

Okul öncesi eğitim seferberliği başlarken Zonguldak’ta okullaşma oranının yüzde 53 olduğunu, bu oranın şu anda yüzde 98’e ulaştığını kaydeden Özer, “6 Ağustos 2021 tarihi prestijiyle tüm Türkiye’de beş yaştaki okullaşma oranları 78’di, bugün prestijiyle yüzde 93’e ulaştı. 1.457 bağımsız anaokulu yaptık, 10 bin 200 ana sınıfı yaptık. Hakikaten okul öncesi eğitimi, eğitimde fırsat eşitliğinin anahtarı olan bir eğitimi, eğitim siyaseti olarak görerek ve en kıymetlisi uzun vadeli getirisi azamî lakin yatırım maliyeti en az olan bir eğitim siyasetini süratli bir biçimde ülkemizin tüm noktalarına yaygınlaştırmaya başladık.” diye konuştu. Mesleki eğitimle ilgili yürütülen faaliyetlere değinen Özer şunları söyledi: Bir sene evvel eğitim sistemimizdeki çırak kalfa sayısı 159 bin iken bugün 730 bin çırak kalfanın olduğu bir mesleksel eğitim sistemine sahibiz. İnşallah, yılın sonuna kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu üzere 1 milyon çırak, kalfanın olduğu bir mesleksel eğitimimiz olacak.

153 Milyon Ders Kitabı Fiyatsız Dağıtıldı

Son yirmi yılda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ders kitaplarını tüm öğrencilere fiyatsız olarak ulaştırdıklarını kaydeden Özer, “Bu sene bir değişiklik daha yaptık; dün prestijiyle 153 milyon ders kitabı fiyatsız olarak nasıl sıralarda öğrencileri bekliyorsa yaklaşık 136 milyon yardımcı kaynağı da fiyatsız olarak öğrencilerimize ulaşırdık. Yani yardımcı kaynakla ilgili sorunu eğitim sistemimizden esaslı olarak ortadan kaldırmış olduk.”

Eğitim öğretim yılı başlamadan 60 bin paklık görevlisini tüm okullara gönderdiklerini anımsatan Özer, “Eğitim öğretim hazırlıklarıyla ilgili yapmış olduğumuz en değerli atılımlardan biri, yalnızca ortaöğretim değil, temel eğitimdeki tüm okullarımıza tüm gereksinimlerini karşılamayla ilgili 3 milyar 750 milyonluk bir bütçe gönderdik. Eğitim sisteminde bütçe gönderilmeyen tek bir okul kalmadı. Dün prestijiyle bu bütçenin yalnızca 2 milyar 150 milyonunu kullanabildiler. Yani okullarımızın hesaplarında kullanılmak üzere 1 milyar 600 milyonluk bütçe hazır olarak bulunuyor.” diye konuştu.  Özer, Zonguldak’ın süratli bir biçimde eğitimde yeni muvaffakiyet kıssalarını ortaya koyması için Bakanlık olarak her türlü takviyesi vermeye devam edeceklerini söyledi.

“Zonguldak memleketler arası muvaffakiyetlerini sürdürecek”

Emekle eğitimi birleştiren kent olarak tanımladığı Zonguldak’ın memleketler arası muvaffakiyet öyküleriyle isminden kelam ettirmeye devam edeceğini belirten Bakan Özer, bu muvaffakiyetleri daima birlikte geleceğe taşıyacaklarını tabir etti. Özer, Zonguldak’ta hizmete açılan Saime Toptan Toplumsal Bilimler Lisesinin akabinde kısa vakit sonra İstanbul’da da Köksal Toptan Lisesinin açılışının yapılacağı muştusunu vererek “Bu ülke için emek veren devlet adamlarının, bilim insanlarının, eğitimcilerin ismini okullarımızda yaşatmamız gerekiyor. Okullarımızla bu isimleri bir ortaya getirip çocuklarımızın çok daha nitelikli bir eğitim alması için tüm gücümüzü birleştirmemiz gerekiyor.” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı. Törene, Bakan Özer’in eşi Nebahat Özer, eski bakanlardan Abdülkadir Aksu, Köksal Toptan ile eşi Saime Toptan katıldı. (BSHA)

Üst Alt