Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Kurban Kesme İbadeti Ve Kurban Kesmenin Şartları

Kurban Kesme İbadeti Ve Kurban Kesmenin Şartları

Kurban Kesme İbadeti Ve Kurban Kesmenin Şartları

Kurban kesmek için uygun şartları sağlayan herkesin yapmakla yükümlü olduğu kurban kesme hicretin 2. Yılında meşru kılınan bir işlemdir. Kurban kesmenin zorunlu olduğu yüce kitabımız Kur’ an-ı Kerim tarafından da belirtilen bir durumdur. Bunun zorunlu olduğuna dair yüce kitabımızdaki en açık örneği de Kevser suresinde açıklanmaktadır. Kevser suresinde Yüce Rabbimiz Resulüne şu şekilde buyurmuştur; “ Rabbin için namaz kıl ve kurban kes “. Bu konuyla ilgili daha birçok hadis – i şerifte de yeterli koşullara sahip olan herkesin yapmasının zorunlu olduğuna dair açıklamalar vardır. Bu konuyla ilgili söylenen bir takım rivayetlerden örnek verecek olursak durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. “ Durumu kurban kesmeye müsait olup da kurban kesmeyen bizim mescidimize gelmesin “ Ebû Hüreyre’ye ait olan şu rivayet kurban kesme ibadetinin yapılmasının ne kadar önemli bir şey olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Buradan anlaşılan kurban kesmek için yeterli maddi ve manevi olgunlukta olan kişilerin bu zorunlu ibadetlerini yerine getirmediklerinde tam anlamıyla diğer ibadetlerini de yapmış sayılmayacaklarını anlayabiliriz.

Peki kutsal kitabımız Kur’an tarafından emredilen kurban kesmekle kimler yükümlüdür.

Kurban kesmenin şartları şu şekildedir;

– Öncelikli şart kurban kesecek kişi Müslüman olmalıdır.
– Özgür olmalıdır.
– Akli dengesi yerinde ve buluğ çağına erişmiş olmalıdır.
– Kurban kesmek için yeterli maddi imkanının olması.

Kurban Kesme İşleminin Tam Anlamıyla Yapılması İçin Gereken Şartlar;

– Kurban kesme işlemi kurban bayramının ilk günü başlar ve kurban bayramının üçüncü günü sona erer. Bu günler haricinde kurban edilen hayvan ibadet için uygun olmaz.
– Kesilecek kurbanın pislik yememesi, sağlıklı olması, hayalarının kopuk ya da özürlü olmaması gereklidir.
– Koyun ve keçi kurban edilecekse 2 yaşına girmesi, sığır kurban edilecekse 3 yaşına girmesi ve deve kurban edilecekse de 6 yaşına girmesi beklenmelidir.
– Eğer kurban edilecek hayvan koyun ya da keçi ise bu hayvanlara sadece 1 kişi ortak olabilir. Sığır ya da deve kurban edilecekse de 1 kişi ya da en fazla 7 kişi kurbana ortak olabilir.
– Kurban kesmede en önemli şey ise niyettir. Kaç kişi kurbana ortak olursa olsun tamamen Allah rızasını gözeterek ve gösterişten uzak bir şekilde bu ibadetlerini gerçekleştirmelidirler.
– Kesilen hayvanın, cinsel organı, kanı, et içerisindeki topaklanmış beze ya da çıban, idrar torbası, öd kesesi gibi organları yenmemelidir.

Kurban kesme ibadeti sadece Allah rızası için yapılmalıdır. Kurban kesmek hem Allah’ın emrettiğini yerine getirmek hem de yardımlaşma duygularını pekiştirmek için oldukça önemli bir ibadettir. Maddi durumu olmayan insanlara kesilen kurbandan verilerek hem onların gönül rızasını alınmış olur hem de yapılan sevap daha yüksek olur. Tabi ki yaptığımız her hayır ve ibadette olduğu gibi kurban kesme ibadetinde de içimizi temiz tutarak tamamen gösterişten uzak ve Allah’a yönelerek ibadetimizi yapmalıyız. Bu şekilde kurban kesme ibadetimizi hakkıyla yapmış oluruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.