Yasin Suresi 21. Ayet "Sizden bir ücret istemiyenlere uyun. Onlar doğru yoldadır." der. Bu ayeti Kuran'dan alıp hayatın içine getirdiğimizde pek karşılık bulmadığını görüyoruz.

Özellikle Türkiye'de şu an 100 bin küsür camide görev alan imamların devletten maaş alması acaba bu ayetle ve Kuran'ın birçok yerinde Allah'ın elçilere "De ki: Bu tebliğime karşılık ben sizden herhangi bir ücret istemiyorum. Benim karşılığım yalnız Allah'ın katındadır" demesini söylemişken.
(Bakınız: Şura 23, Şuara 145, Sad 86)

Peki imamlar ne yapar? Günde 5 kere camiye gelir namaz kıldırır. Bi cenaze olursa cenaze namazını kıldırır. Cuma günleri hutbe verir. Yaptıkları bu iş için de hiç de azımsanmayacak miktarda maaş alırlar. Peki bu az önce bahsettiğimiz ayetlere uygun mu? Hani Peygamberler bizim örneğimizdi. Onlar din adına yaptıklarına karşılık hiçbir ücret istemiyorken bugün imamlar yaptıkları bu işler için nasıl o paraları alabiliyorlar?

Ayrıca düşünelim. Bir imam sabah namazını yorgun olduğu için veya herhangi bir sebepten evde kılmak istiyor ama camiye namaza gitmek onun görevi olduğu için kalkıp camiye gidiyor. Şimdi bu imam o namaza Allah için mi yoksa işi yani maaşı için mi gitmiş oldu?

İslam'da para karşılığı namaz kıldırma diye bir iş, memurluk yoktur, olamaz. Camiye gelen cemaatin içinen namazı kıldırmak isteyen biri kıldırır. Caminin temizliği bakımı gibi işlerini de Allah rızası için yapacak çok gönüllü çıkar bizim memleketten o konuda da eminiz bir sorun çıkmaz.

Biz Allah rızası için uyarımızı yapıyoruz. Bu işin Kuran'la İslam'la alakası yoktur. İmamlarımız başka işlerde çalışıp ekmeğini kazanıp yine namazlarını kıldırabilirler onda sorun yok ama bu işten maaş almak doğru değildir.

Yasin 21'de Rabbimiz sizden ücret istemeyenlere uyun derken kıldırdığı namaz için ücret alan bir kişiye bizlerin namazda uyması ne derece doğrudur diye de düşünmek gerekir.
23674988_815622768617241_8269782418889662711_o.jpg