Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Masonluk Nedir

Masonluk Nedir

Masonluk Nedir

İnsanoğlu her şeyde komplo ve bir suçlu arar. Bu suçluların suçu işlemiş veya işlememiş olması insanları pek ilgilendirmez. Kusursuzca kendilerini saklayan herkes bir olay karşısında suçlu konumunda yargılanabilir. Belki de tarihe bile yön verdiği düşünülen masonluk kavramının alt yapısında her şeyi üstlerine alarak ilgi çekme politikası vardır, bilemeyiz. Ancak dünya genelinde yaşanan küresel olaylarda akıllara gizlice gelen soruların başında masonlar geliyor. Masonluk yıllar öncesinde ortaya atıldı ve atıldığı günden beri ister istemez sadece algıyla ya da eylemle her ne şekilde olursa olsun Dünya tarihine yön vererek insanları yönlendiriyor.

Masonluk Ve Genel Hatları

İlk olarak şunu belirtelim. Masonluk Yahudilik dininin ilkeleri üzerine kurulmuş bir yapı. Amaçları konusuna gelince de masonlar din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın insanlara kardeşlik, dostluk, adalet ve hürriyet gibi kavramları kabul ettirmek olduğunu iddia ediyorlar. 16. Asır sonlarında resmi olarak kurulan gizli mason teşkilatı içeriği ve yönlendirmeleriyle Yahudi dininin içeriğini tamamıyla kapsamaktadır. Yani masonluk tam anlamıyla istisnasız Yahudi dini ilke ve kabullerine göre oluşturulmuştur. Her ne kadar 16. Yüzyılda kurulsa da Masonlar 18. Yüzyıl sularında kendi eylemleriyle ses getirmeye başladılar. Bu aşamada İngiltere’de sadece 6 mason locası mevcut iken 14 Haziran 1717 tarihine büyük mason locası kuruldu.

Masonluğun Amacı Değişik

Montaga dükünün 1721 yılında masonluğu kabul etmesi üzerine İngiliz kraliyet ailesi tamamen mason olup bu geleneği de yıllar boyu devam ettirdiler. Amerika Birleşik Devletleri diğer yerlerde kurulan mason localarına nazaran daha hızlı bir yayılma politikası izlemiştir. 1730 yılında kurulan ilk loca ve arkasından hızla büyüyen locaların sayıları 49 büyük loca ve 15.770 loca olarak günümüze ulaştı. Masonlar Müslümanlığa bile pençe atmaya çalıştılar. Bunu kuran yoluyla yapmaya çalıştıkları söylenebilir. Ancak bu oyunlara ne mutlu İslam âlemi kanmadı. Masonluğun asıl amacının dinler ahlakını ortadan kaldırmak olduğu göz önüne alınırsa Müslümanlığında etki altına alınmaya çalışılması oldukça doğal. Günümüzde en ünlü localar Rotary ve Lions’tur. Bu localara çok ünlü kişiler veya devlet adamları üyedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.