Bilgilihocam

Menopozdan Sonra Yapılması Gerekenler

Menopozdan Sonra Yapılması Gerekenler

Menopozdan Sonra Yapılması Gerekenler

Menopozdan sonra oluşan fiziksel ve ruhsal değişikliklerle birlikte, kadınların sağlık açısından bazı düzenlemelere gitmesi gerekmektedir. Bunlar aslında yaşam boyunca uygulanmış olması gereken sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, sigara ve alkolden uzak durmak şeklinde özetlenebilir. Uzmanlar menopoza girmiş özellikle 50 yaş üzeri kadınların, alınması gereken vitamin ve mineraller ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirtmektedir.

Menopoz sonrası dönemde kadınlar kalp hastalığı açısından risk altındadır. Bu nedenle beslenirken yağ oranı düşük gıdaları tüketmek, tuz miktarını azaltmak önemlidir. Bu şekilde bir yaşam kalp krizi ve ateroskleroz riskini azaltacaktır.

Menopoz sonrası sağlık kontrollerine gitmekte önemlidir. Uzmanlar 50 yaşına kadar kadınların her beş yılda bir ve 50 yaşından sonra düzenli aralıklarla kan testi yaptırması gerektiğini belirtmektedir. Bu sayede kolesterol yüksekse ve kolesterol tedavisi görülüyorsa, hipertansiyon veya obezite gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerine dayanarak, kandaki kolesterol seviyesinin ne kadar olması gerektiği belirlenecektir.

Kemik yoğunluğu testide her iki yılda bir yaptırılmalı ve kemiklerin zayıflamasına neden olan osteoporozun erken bulguları tetkik edilmelidir. Menopoz sonrası dönemde kadınlarda, östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte osteoporoza yani kemik kaybına yatkınlık görülmektedir. Araştırmalar, menopozun ilk beş yılında kemik kaybının %20’ye kadar dahi çıkabileceğini göstermektedir. Kalsiyum alımı da kemik sağlığı için hayati bir önem taşır. Menopoz sonrası dönemde, kadınlar erkeklere oranla beş kat daha fazla kemik erimesine maruz kalabilirler. Kemik sağlığını korumak için 50 yaş ve üzeri kadınlar, her gün en az 1200 miligram kalsiyum tüketmelidir. Bu, süt gibi gıdalarla doğal olarak karşılanabilir.

Probiyotik bakımdan iyi beslenmekte menopoz sonrası, bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bağırsak bakterileri stres, kötü beslenme ve menopozdan dolayı salınan hormonlardan etkilenerek bağırsaklarda bir dengesizlik meydana getirir. Bu dengesizlik sadece vücuda giren vitamin ve minerallerin yeterince emilmemesine neden olmaz. Bunun yanında gaz, şişkinlik, sindirim sorunları ve karın gölgesinde yağlanmalar meydana gelebilir. Probiyotik açısından en zengin ve faydalı gıda doğal ev yoğurdudur.

Menopoz sonrası dönemde D vitamini almakta çok önemlidir. D vitamini sadece kemik sağlığı açısından değil aynı zamanda kalp krizi, yüksek tansiyon, felç, astım, çeşitli alerjiler ve meme kanseri riskini de azaltmaktadır. En iyi D vitamini kaynağı güneştir.

Menopoz dönemi ve sonrasında, vücut için çok gerekli olan Omega3 yağ asitlerinin alınması da önemlidir. Omega3 açısından zengin gıdalar vücut iltihaplanmalarını azaltıcı etki gösterirler. Bu, kalp sağlığı açısından ve kandaki yağ seviyelerinin düşmesi açısından önemlidir. Bunun dışında omega3 bakımından zengin gıdalar güçlü bir antioksidan özelliktedir. Bu ise bunama ve alzaymır da dâhil olmak üzere beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur. En iyi omega3 kaynağı balıktır. Özellikle somon, alabalık, sardalya ve ringa balıklarının, menopoz sonrası dönemde tüketilmesi önerilmektedir.

Menopoz sonrası depresyon görülebilmektedir. Özellikle zerdeçalın içinde yoğun olarak bulunan kürkümin bileşeninin antidepresan bir etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında antioksidan bakımından zengin, tümörlerin oluşmasını engelleyen özellikte olup beyin ve kalp üzerinde de iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Yine de zerdeçal tüketirken hekime danışmak gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.