Bilgilihocam

Menopozu İşaret Eden 10 Belirti

Menopozu İşaret Eden 10 Belirti

Menopozu İşaret Eden 10 Belirti

Menopoz genellikle 50 yaş civarında görülür ve bazı belirtiler gösterir.

1-Sıcak Basması

Kadınların yaşadığı ilk belirtilerdendir. Bu sıcaklık östrojen hormonunun değişikliklerinden kaynaklanan geçici bir ısı ve terleme dalgasıdır. Bu durum kaygı, stres, artmış kalp hızı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Çoğu ateş basması birkaç dakika sürer. Ancak bazı kadınlar günde 10 veya daha fazla sıcak basması şikâyeti gösterebilir.

2-Uyku Bozukluğu

Uykudaki değişiklikler yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Çoğu kişi yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyacı olduğunu belirtmektedir. Menopoz belirtilerinde, gece yarısı uyanmak veya uyku güçlüğü çekilmesi durumları görülebilir.

3-Sıkıntılı Ruh Hali

Östrojen seviyeleri değiştikçe, huysuzluk, aşırı duyarlılık ve hafif depresyon görülebilir. Ruh halleri hormonlardan etkilenmektedir. Ancak bu durum iş veya evdeki bazı sorunlardan da kaynaklanabilir.

4-Gece Terlemesi

Gece terlemeleri uyku esnasında oluşan sıcak basmalarıdır. Menopozla birlikte östrojen salınımı azaldıkça daha çok terleme görülebilir.

5-Yorgunluk

Her zamankinden daha fazla yorgun hissetmek menopozun çok yaygın belirtisidir.

6-Cinsel İstek Azalması

Cinsel istek, menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte azalma gösterir.

7-Kemik Erimesi

Özellikle menopoz sonrasında osteoporoz denilen kemik erimesi riski artar. Bu nedenle dikkat edilmezse kalça kırıklarına ve diğer tıbbi problemlere neden olabilir. Bu nedenle önleyici tedbirler şarttır.

8-Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında hormonların yeterince salınmaması sonucu ortaya çıkar. Menopoz döneminde görülebilir.

9-Artan Kilo

Kadınlar yaş aldıkça, östrojen hormonu vücut ağırlığı kontrol etmeye yardımcı olur. Östrojenin azalmasıyla birçok kadın menopoz sonrası kilo alır. Bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ve aktif bir yaşam tarzına dönmek önemlidir.

10-Hafıza Sorunları

Kadın-erkek herkes zaman zaman unutkanlık veya hafıza sorunu yaşar. Bununla birlikte bu durumlar menopoz sonrası dönemde daha sık görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.