Bilgilihocam

Mescid- Aksa

Mescid- Aksa

Mescid- Aksa

Mescid- Aksa denildiği zaman aklınıza ne geliyor. Adını dahi bilmediğiniz sarı kubbeli bir yapı mı? Yoksa onun yanında ki yine adını bilmediğiniz, minaresi olan başka bir yapı mı? Öncelikle bu yapıların ismini söylemek gerekirse, sarı kubbesiyle aklımıza kazınan yapının adı Kubbetü’s Sahra, yakınında bulunan minareli yapı ise Aksa Camii’dir. Bu iki yapının da içinde olduğu, surları Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen o alan ise   Mescid-i Aksa’dır.

O kutsal sayılan alelade bir yapı değil, Allahın Kuran’da da bahsettiği bir toprak parçasıdır. O alanda Peygam ber efendimiz hz. Muhammed (s.a.v) Burak denilem binekle göğe yükselmiş. Hz. İsa’nın çarmağa gerilme olayı ( Bizim inancımız Kuran’a göre çarmağa gerilen Yehuda’dır) bu topraklarda yaşanmış. Hz.Adem’den itibaren nice peygamber bu topraklara ayak basmıştır. Biz Müslümanlar kadar, Hristiyan ve Yahudi dünyası da bu topraklara önem vermektedir. Hatta bizlerden daha çok önem vermektedir. Bizler bugün Kudüs ile ilgili ne biliyoruz ki? Mesela orada bulunan her on yapının sekizinin atalarımız tarafından yaptırıldığını yani bizlere ait olduğunu biliyor muyuz? Ve en çok oraya eser veren bir millet olarak, orada hemen hemen her ülkenin tapusu bulunurken, bizim bir tane bile tapumuz olmadığını biliyor muyuz? Bilmiyoruz! Çünkü bizlerin unutmasını istediler. Bizler de unuttuk! Yahudiler ve Hristiyanlar Allah’ın vadetmediği, uydurma bir inanç ile Kudüs için, Mescid-i Aksa için birlik olup, milyar dolarlar harcarken, bizler birbirimiz ile uğraşmaktan önümüzü göremez hale geldik ya da getirildik. Orada bizlere ait olan her şey siliniyor. Müslümanlara ait olan her şey siliniyor. Silinmeye çalışılıyor. Mescid- Aksa’nın bir çok giriş kapılarının ismi İngilizlerin istediği isimleri alıyor. Mesela bir tanesi Faysal kapısı. İngilizlerin krallık vaadederek Osmanlı’ya ihanet etmesini sağlayan Kral Faysalın ismi verilmiş. Nedeni ise bir kere o kapıdan geçmesi. Bizler bu oyunlar karşısında ne zaman uyanık bir pozisyon alacağız bilinmiyor.

Yazıma şu hikaye ile son vermek istiyorum… Bir zamanlar Hristiyan mesheplerinin bir birine düşüp Kudüs’ü karıştırmalarına karşı, Osmanlı‘nın herkes elinde ne var ne yoksa bıraksın diye emir verdiği ve merdivene çıkmış kilisenin camını silen adama görevliler elindekileri bırak ve aşşağı in İstanbul’dan emir geldi, herkes işini gücünü bıraksın diye, söyler. Adam ise az kaldı bari şurayı bitireyim der. Görevliler olmaz deyin adam işini bırakıp merdivenden iner. O merdiven hala aynı yerinde durmaktadır. Çünkü kalkması için yeniden bir Osmanlı gerekmektedir…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.