Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Nargilenin Zararları

Nargilenin Zararları

Nargilenin Zararları

Günümüz insanı belki egosunu tatmin etmek için, belki de bazı dertlerine çözüm bulmak için tütün ve alkole yöneliyor. Aslına bakılırsa nargile bu genelleme içerisinde keyif amaçlı zararlı alışkanlıklar grubunda yer alıyor. İnsanların gelişen hayat şartlarında farklı eğlencelere yöneliyor olması pek iyi sonuçlar doğurmuyor. Tömbeki adı verilen bir tütün çeşidinin sudan geçirilerek vücuda alınması aracına nargile deniyor. Nargile uzun bir tütün aracı. Bireysel kullanımdan ziyade nargileleri kafe ve lokantalarda görebilirsiniz. Her tütün ürünün olduğu gibi nargilede hatırı sayılır zararlarla bizleri selamlıyor. Nargilenin kökeni Hindistan halkının hani Hintlerin tütünle olan münasebetlerinden geliyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi birçok dünya kültürüne nargile kavramı çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Şimdi sizlere bu keyif aracının zararlarından bahsedelim.

1 Nargile = 5 Paket Sigara

Bakın her tütün ürünü zararlıdır. Ancak nargile bu zararları biraz aşıyor. Bir nargile yapılan araştırmalara göre 4-5 paket sigarayla aynı etkiyi yaratıyor. Bu etkinin bir ila bir buçuk saat aralığında vücuda nüfus etmesi de diğer bir olumsuz etki. Nargile ülkemizde genç nüfus tarafından aşırı derece de fazla tüketiliyor. Bu denli bir tütün çılgınlığı nitekim çekici aromalara bağlı. Gençleri kendisine çeken nargilenin çok çeşitli aroma yelpazesi ürünün kullanımını gençler tarafından vazgeçilmez yapıyor. Aslına bakılırsa nargilenin bu denli zararlı olması nargilenin bazı maddeleri diğer tütün ürünlerine ve en önemlisi vücuda zararlı olacak şekilde fazla içeriyor olması. Bu maddeler nikel, kobalt ve kurşun. Bu oranlar bazı maddelerde diğer tütün oranlarına nazaran nargilede 300 kat daha fazla bulunabildiğine işaret ediyor.

Sadece Zehir

Nargile denilen şey meyve aromalarının arkasına sığınmış tam anlamıyla bir zehir yığını. Gençlerin bilinç altında güven hissi uyandıran nargile gün geçtikçe daha çok insanı zehirliyor. Nargilenin 16-21 yaş aralığında yaygın olarak kullanılıyor olması gençlerimizin sağlıklarına oldukça büyük darbeler vuruyor. Her tütün ürününde olduğu gibi nargilede dumanıyla çevresinde bulunan insanlara kayda değer zararlar veriyor. Nargileden uzak durun ve nargile içilen mekanlara da gitmeyin. Sizin ve geleceğimiz olan çocuklarımız için tütün ürünlerinden uzak durmamız gerekmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.