Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Oruç ve Ramazan’ın Güzelliği

Oruç ve Ramazan’ın Güzelliği

Oruç ve Ramazan’ın Güzelliği

Ramazan ayı bir ay süren bir nefs terbiyesidir. Bir ay boyunca tutulan oruç, sabretmek, nefsin azgın isteklerinden uzak durmak, iradenin gelişmesi gibi durumların haricinde tıbbi açıdan da tam bir detoks sağlar.

Bir Hadis-i Şerifte, “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” buyrulmaktadır. Hayata gelmemizden maksat her gün, her an daha iyiye daha güzele gitmektir. Çünkü kalbimizdeki, kafamızdaki her düşünce, yaşadığımız olaylar ve o olaylara tepki verme şeklimiz biz farkında olsak da olmasak da bizi etkilemektedir. Ramazan ayı tam bir aylık süre içerisinde kalbimize, düşüncelerimize çekidüzen vermeyi, daima hayrı konuşmayı, daima olaylara olumlu tarafından bakmayı öğreten bir okuldur.

Tasavvufta yetecek kadar az yemek ve böylece nefis terbiyesine girmek oldukça önemlidir. Hz. Mevlâna açken gönül pınarlarının coştuğunu, tok olduğunda ise mânâ aleminden uzak kaldığını belirtmiştir. Aç kalmak tıbbi açıdan da iç organlar ve özellikle mide-bağırsaklar için Ramazan ayında gerçekleşen adeta bir aylık bir tatildir. Oruç her ne kadar bedeni olarak tutuluyor görünse de aslında ruh ve bedenin yıkandığı, arındığı bir birlikteliktir. Oruçluyken gün boyu öfke içinde olan, kalp kıran, yalan söyleyen, gıybet eden bir kimse orucun hakikatini yaşamaktan ziyade sadece aç kalmakla yetinmiş olur. Ancak bu açlık ruhi terbiyeyle birleşmediği için kişiyi tekâmül ettirmez sadece mide bir ay dinlenmiş olur.

Ramazan ayı geldiğinde gören gözler işiten kalpler için başlı başına mucizeler müşahede edilmektedir. Örneğin herkes Ramazan ayında bir bolluğun bir bereketin gözle görülür derecede artışına şahit olur. Daha anlayışlı, daha sakin bir ruh hali çöker üzerimize. Bizi adeta yeniden diriltip, nereden geldiğimiz ve nereye gittiğimiz noktasında kafada ve kalpte oluşmuş bütün soruların cevabını bu ayda öğreniriz.

Dünyanın sevgiyle döndüğünü, ama çıkarsız, ama karşılıksız sırf Allah rızası için yapılan iyiliklerin aslında karşımızdakinden ziyade bizi yücelttiğini, karşımızdakinden daha fazla bize fayda sağladığını öğretir Ramazan ayı. İçimizde biriktirdiğimiz kinlerin, nefretlerin, olumsuz duyguların, sevginin gücü karşısında ne kadar da önemsiz, cılız ve boş olduğunu öğretir. Yunus Emre Hazretleri bir mısraında; “Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz” der ve ilave eder; “Ölen hayvan imiş aşıklar ölmez”.

Dünyadaki her zerreyi Muhammedi bir aşkla kucaklayan insanlar ölmezler. Onlar sadece bu alemden başka bir aleme geçip tekamüllerine devam ederler. Ramazan ayı bizlerinde yüceler yücesi Peygamberimiz ’in ve O’nun yolundan giden bu büyük insanların kervanına katılmamız için bir fırsat sunar. Yani ebedi güzelliği, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, sıkıntıların, üzüntülerin üzerine çıkabilmeyi başarmak adına kaçırılmayacak imkânları barındırır Ramazan ayı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.