Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Panik Atak

Panik Atak

Panik Atak

Panik atağın kısa tanımı, ani bir korku ve o korkunun giderek dalgalanması halidir. Kalpte birden nefes kesilmiş gibi his uyanır. Kişi ölmekte olduğu veya delirdiği hissine kapılır.

Normal Korku Ve Panik Atak Korkusu Farklıdır

Normal bir korkuya dayalı stres, bilinmeyen bir durumla karşı karşıya kalındığında veya kişiyi rahatsız eden bir şey olduğunda yaşanılan bir olaydır. Aslında bu durum sinir sistemimizin bir gerçekliğidir. Çünkü sinir sistemi, vücudun olası bir tehlikeye girmesine karşılık tepki verir ve bizi savaşmaya ya da o ortamdan kaçmaya hazırlar. Panik ataktan kaynaklanan korku ise herhangi bir uyarı almaksızın aniden hissedilen bir duygudur. Karşıda herhangi bir düşman veya savunulacak bir durum olmamasına rağmen, kişi oturduğu esnada veya uyku sırasında bile panik atak yaşayabilir.

Belirtileri

Panik atak genellikle kişinin evinden uzakta olduğu yelerde ve herhangi bir zamanda olabilir. Mağazada alışveriş yaparken, sokakta yürürken, araba sürerken veya evde kanepede otururken aniden gelişebilir. Panik atak belirtileri ortaya çıktıktan 10 dakika içerisinde ataklar tepe noktasına ulaşır ve 20 ila 30 dakika içerisinde sona erer. Nadiren de olsa 1 saat süren panik ataklar görülebilmektedir.

Kalp çarpıntısı ve kalp atışları hızlanır. Göğüs ağrısı meydana gelir. Kişi titreme ve sarsıntı geçirmeye başlar. Boğulma hissi duyar. Kendini gerçek dışı hisseder. Terler ve mide bulantısı geçirir. Baş dönmesi olur ve kişi kendini baygın hisseder. Uyuşukluk haline bürünür. O anda öleceğini, kontrolü kaybettiğini veya delireceğini düşünür.

Panik Atak, Panik Bozukluk Belirtilerine Yol Açabilir

Panik ataklar nedeniyle yaşanan dakikalar, kişinin kendine olan güvenini olumsuz olarak etkileyebilir. Sonuç olarak dikkat edilmediği takdirde panik atak, aşağıda belirtilen bazı panik bozukluklara neden olabilir:

Beklenti Endişesi

Panik atak geçiren kişi, atakları geçirdikten sonra kendini endişeli ve gergin hisseder. Çünkü tekrar panik atak geçireceğini düşünüp, duygusal olarak bir gerileme yaşar.

Sosyal Ortamlardan Kaçınma

Kişi panik atağına neden olduğunu düşündüğü ortamlardan zamanla kaçınmaya başlar. Ve bu ileri seviyelere geldiğinde kişide agorafobi yani alan korkusu görülebilir. Agorafobide, geleneksel olarak kişinin halka açık yerlerden ve açık alanlardan korku duyduğu düşünülmektedir. Ancak yapılan çalışmalar ışığında alan korkusunun, panik atakların bir etkisi olarak geliştiği düşünülmektedir. Panik atağı geçirme korkusu nedeniyle kişi, alışveriş merkezleri, spor alanları gibi kalabalık yerlerden kaçınır. Ya da araba, uçak, metro gibi seyahat ortamlarında bulunmaz.

Panik Atak Tedavisi

Panik atağın en iyi tedavisi kişinin daima rahat hissetmesi ve sakinliğini korumasını başarmasına bağlıdır. Çünkü kişilerin panik atak yaşamasının en önemli nedenlerinden biri sevdikleri, değer verdikleri kimselerin yanlış hareketlerini gördükleri zaman üzüntüye kapılmaları ve bu üzüntüde ısrar ettikleri zaman ataklar geçirmeye başlamalarıdır. Dışarıdan ilaçlar verilmek suretiyle geçici bir durulma sağlansa da esas olarak kişi kendi kendini tedavi etmelidir. Üstelik alınan ilaçların yan etkileri ciddidir. Kişi sürekli kendine, her şeyin yolunda olduğunu ve kendisinin de iyi olduğunu telkin etmelidir. İnsanlarla tartışmadan kaçınmalı ve her ne olursa olsun asla münakaşa etmemelidir. İşlenmiş gıdaları tamamen hayatından çıkarmalı ve doğal yiyeceklerle beslenmelidir. Kendini motive edecek, rahatlatacak kitaplar okumalı, müzikler dinlemeli ve hobiler edinmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.