Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Pelin Otu Nedir? Faydaları Nelerdir

Pelin Otu Nedir? Faydaları Nelerdir

Pelin Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pelin otu Anadolu’da doğal alanlarda bulunan bir bitkidir. Papatyagiller ailesine mensup bir yavşan türü olarak sınıflandırılmıştır. 120 cm’ye kadar büyüyebilir. Yaprakları parçalı, renkleri ise yeşil, beyazımtırak veya grimsi olabilir. Tedavi amaçlarıyla kullanılan bu ıtırlı bitki, Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişir ve çiçekleri kırmızı renktedir.

Eski çağlarda Pelin otu ilaç vazifesi görmüştür. Ayrıca absent adı verilen bir alkollü içeceğin de ham maddesidir. Tadı acıdır ve devamlı kullanılması sakıncalıdır. Özellikle mide, bağırsak ve böbrek rahatsızlığı olanların dikkat etmeleri gerektiği söylenir. Bu bitkinin yaprağı yabani kekik ile benzerlik gösterir. Acı yönünün de buradan kaynaklandığı söylenir.

Faydaları

  • İştahsızlığa karşı fayda sağlar. Hazımsızlığın giderilmesinde yardımcı olur.
  • İdrar sökücü olup safra yolları sorunlarına karşı yararlıdır.
  • Ateşe karşı güçlü bir iyileştirici yönü vardır.
  • Vücudu dirayetli tutan tonik etkisi bulunmaktadır.

Pelin otunun kan dolaşımına karşı da iyi geldiği söylenir. Halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen Guta, Şeker hastalığına ve enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır. Enfeksiyon hastalıklarında vücudu dirençli tutar.

Pelin otunun kullanımı da çok önemlidir. Her şeyin olduğu gibi bu otun da fazlası zararlıdır. Pelin otundan yapılan çay, 3 haftadan fazla içilirse vücuda zarar verebilir. Bu yüzden maksimum 3 hafta kullanıp 3 hafta ara vermek gerekir. Aksi takdirde bağımlılık yapabilir. Ayrıca yapısında bulunan eterik yağ, zehirlenmelere sebep olabilir. 3 haftadan fazla alınırsa baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi sonuçlara yol açabilir. Üstelik beyne ve sinir sistemine de hasar verir.

Pelin otu çayı:

Kurutulmuş yarım veya 1 çay bardağı pelin otundan hazırlanır. Ot bardağa katılır ve kaynayan su, biraz soğutulduktan sonra bardağa dökülür. 5 dakika demlenmesi kâfidir. Tadı acı bir bitki olduğundan 1 çay kaşığından fazla ot kullanılmamalıdır. Tadını biraz yumuşatmak için nane de kullanılabilir.

Pelin otu içki endüstrisinde her ne kadar kullanılsa da kullanım alanı kısıtlıdır. 19. Yüzyılda bazı içkilere acı bir tat vermesi için kullanılırken 1908 yılında bu kullanımı, yasaklanmıştır.

Ayrıca ‘’Pelin, Pelinsu’’ gibi isimler günümüzde güzel bayan isimleri olarak dikkat çekmektedir. 90’lı ve 2000’li yılların popüler bayan isimleri arasında yer almıştır bu isimler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.