Bilgilihocam

Rahim Dönmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Rahim Dönmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Rahim Dönmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir
Kız çocukları doğdukları andan itibaren rahimler, vardır ve bu rahim öne doğru eğik yapıda yer alır. Mesaneye doğru yer alan bu rahim ömrün sonuna kadar değişmez. Ancak bazı durumlarda rahim ters dönebilir ve yukarı doğru yatık bir şekil alabilir. Kadınların %15’inde görülen rahim dönmesi detaylarından bahsedelim;
Rahim dönmesi belirtileri nelerdir;
Rahim dönmesinin olduğu bayanlar aşağıdaki sorunlar ile karşılaşabilirler;
Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
Kısa süreli yaşanan bel ağrıları
İdrar yollarında meydan gelen enfeksiyonlar
Adet dönemlerinde kullanılan tamponun zor yerleştirilmesi
Yukarıdaki belirtileri göstermeyen bayanlar da bulunmaktadır. Bu durumda rahim dönmesi jinekologların muayenesi sonucunda saptanabilmektedir. Bu nedenle yılda en az bir kez jinekolog muayenesi, bayanlar için çok büyük önem taşımaktadır.
Rahim dönmesi nedenleri nelerdir;
Rahmin dönmesinin en önemli nedenlerinden biri doğum sırasında rahmin pozisyonunu değiştirmesidir. Bu durumun nedeni ise rahmi tutan kasların doğum sırasında ya da menopoz döneminde zarar görmesi ve rahmi tutamamasından dolayı rahmin kaymasıdır.
Vajinal enfeksiyonlar da rahmin dönmesinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.
Tüplerde meydana gelen iltihaplanmalar ve ameliyatlar sonucunda oluşan yapışkanlıklar da rahmin dönmesinin sebepleri arasında yer almaktadır.
Rahim dönmesi nasıl tedavi edilir;
Rahim dönmesinin herhangi bir tedavisi yoktur. Adet dönemlerinde yaşanan sancıları azaltmak için doktorlar tarafında bazı ilaçlar tavsiye edilebilir. Bununla birlikte rahmin ameliyat ile eski haline döndürülmesi söz konusu olabilir ancak bu kesin bir sonuç vermez. Bu nedenle ameliyat yöntemi tavsiye edilmemektedir.
Rahim dönmesi olan kişiler hamile kalabilir mi?
Rahim dönmesi yaşayan bayanlar, eğer altında başka ve önemli bir neden yoksa hamile kalabilirler. Hatta hamilelik sonrasında rahmin normal haline dönmesi bile gerçekleşebilir. Bebeğin büyümesi ile birlikte rahim de büyüyecek ve eski halini alacaktır. Bunun sonucunda ise normal doğum yapabilir ya da sezaryen ile bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz. Üstelik her iki durumda da bebeğiniz sağlıklı olacaktır. Büyüyen rahim doğumdan sonra küçülecek ve lohusalık dönemi bitiminde eski haline dönecektir. Rahmin ters olması kısırlığa yol açmaz ancak kısırlığın etkileri arasında yer alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.