Bilgilihocam

Ramazanda Cinsellik Günah mı?

Ramazanda Cinsellik Günah mı?

Ramazanda Cinsellik Günah mı?

Cinsellik bugün toplumumuzda ve dünyada olmazsa olmaz gibi gösterilen bir olgu haline dönüştürülmüştür. Oysaki cinsellik duygusu Yüce Yaratıcı tarafından neslin devam etmesi için verilmiş bir enerjidir.

Ancak günümüzün din adamı geçinen bazı kimseleri İslamiyet’in manevi yönünü  (bilinçsiz veya bilerek) ortadan kaldırıp hep maddi yönü vurgulamaktadırlar. Oysaki İslam tam bir tevhit dinidir. Yani denge dinidir. İslam’da ifrat ve tefrit yoktur.

Evet, evlilikte cinsellik meşrudur ve olması gerekir. Ancak bu duygu, evlilikte dahi manevi tekâmülün önüne geçiyorsa kişi ifrat yani aşırıya kaçmış olur. Ve bu durum kişinin tevhitten yani denge noktasından uzaklaşmasına neden olur.

Şimdi bu genel durumu göz önünde bulundurmadan Ramazan ayı geldiğinde bilindik tartışmalar hep gün yüzüne çıkarılır. Ramazanda cinsellik günah mıdır? Şeklindeki bir soru da bu tartışmaların başını çeker ve bazı hoca kılıklı geçinen zavallılar kendilerine göre fetva makamlığına soyunurlar. Hâlbuki bir konu hakkında günah veya sevap hükmünü sadece Kuran-ı Kerim’de Allah bildirmiştir. Ve kutsal kitabımıza göre iftar ve sahur vakitleri arasında yeme-içme veya eşler arasında cinsi münasebette mahsur yoktur.

Fakat Ramazanda tuttuğumuz orucun anlamı, kişinin arınması, nefsini terbiye etmesi adına bir disipline bürünebilmesi ve bir ay boyunca aldığı bu disiplini tüm hayatına teşmil edebilmesidir. Kaldı ki gece vakitleri İslam’da çok önemlidir. Öyle ki yüceler yücesi Resulullah Efendimize gece namazı farz idi. Ramazan gecelerinin değeri ise çok fazladır. Çünkü Kuran-ı Kerim Ramazan-ı Şerifte bulunan Kadir Gecesinde indirilmiştir.

Şimdi İslam’a bu pencereden yani Batıni yönden bakan bir insan, tuttuğu orucun yemek-içmekten kesilmek olmadığını aynı zamanda öfke, nefret, kin, intikam gibi duygularından da oruçla beraber arınması gerektiğini idrak eder. Oruçlu olduğu müddetçe Efendimizin buyurduğu gibi ya hayır söyleyip yahut susar. Bu şekilde davranan bir müslümanın, Ramazan geceleri eşiyle cinsel münasebet yerine el ele tutuşup Rabbine istiğfarda bulunması,  manevi zamanları yaşaması, dualarla, niyazlarla Ramazan gecelerini en güzel şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki meşru olduğu için bu tür geceleri ibadetler, niyazlar yerine cinsellikle harcamak, içi altın ve elmas dolu bir testiyi boşaltıp yerini çakıl taşlarıyla doldurmakla eş değerdir. Cinsellik her zaman yaşanılabilir oysaki insanın bir sonra ki yıla erişebileceği ve bir yılda sadece bir ay teşrif eden Ramazanda hayatta olabileceği garanti değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.