Bilgilihocam

Sabah Ereksiyonu Nedir ve Neden Görülür

Sabah Ereksiyonu Nedir ve Neden Görülür

Sabah Ereksiyonu Nedir ve Neden Görülür?

Sağlıklı erkeklerde gece uyku sırasında ya da sabah uyanıldığında fark edilen cinsel organ yani penis sertleşmelerine sabah ereksiyonu ya da gece ereksiyonu denir. Bu tazr sertleşmeler kendiliğinden gece boyunca oluşur ve sabah fark edilir. Sağlıklı erkek bireylerde bir gecede 3 ile 10 kere arasında ortalama 30 dakika süren ereksiyonlar oluşabilir.

 Ne zaman gerçekleşir?

Bu sertleşme uykunun Rem kısmında yani derin uykunun olduğu, rüyaların görüldüğü safhada gerçekleşir ve normal olarak karşılanır. Ancak depresyon, alkol bağımlılığı, aksiyete gibi durumlardan sonra sertleşmeler azalabilir ya da tamamen yok olabilir. Geçici azalmalar yanlış bir şeyin habercisi olmayabilir ancak gece boyunca ereksiyon olmayan bir erkeğin genel sağlığıyla ya da penis sağlığıyla ilgili problemler olabilir.

 Nedenleri

Uyku esnasında yaşanan bu sertleşmelerin nedenleri hakkında farklı görüşler vardır. Bir gurup uzman geceleyin çalışan böbreklerden gelen idrarla dolan idrar torbasının ara ara penise baskı yapmasıyla oluştuğunu savunurken; psikolog ve psikiyatriler ise bunun kökeninin psikolojik olduğunu savunur. Çünkü aynı işlemler gündüz de tekrarlanabilir ve o zaman sertleşmeler gözükmez diye destekleri savlarını; gündüz yaşanan bir takım olayların ya da düşünülen fantezilerin bilinçaltıyla beraber rüyaya dönüştüğünü bunun da sertleşmeyi sağladığını söyleyerek tamamlarlar.

           Sağlık için

Sebep ne olursa olsun penisin gece sertleşmesi oldukça sağlıklıdır ve erkek sağlığı için de oldukça gereklidir. Çünkü penise taze kan akışı ve penisin oksijen alımı bu gece yaşanan sertleşmeler ile sağlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.