Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Bal, dünyanın en şifalı nimetlerinden birisidir. Öyle ki hakiki bir bal binlerce yıl kalsa dahi bozulmaz. Ancak piyasaya sürümü yapılan balların neredeyse hepsi sahtedir. Çünkü bu ballar arılardan değil, fabrikalardan gelir. Sahte ballar, pekmez, şeker, mısır şurubu, un ve nişasta gibi ürünler kullanılarak üretilir.

Peki, satın aldığınız, şifa niyetine tükettiğiniz balların saf olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte bunu ayırt etmenizi sağlayacak bazı yöntemler:

Başparmak Testi

Bu yöntem aslında balın saflığını kontrol etmek için yoğunluğuna ve kalınlığına bakma yöntemidir. Saf bal gözle görülür derecede kalın ve yoğun bir kıvama sahiptir. Öyle ki gerçek bir balı bir kaptan başka bir kaba almanız, akışkanlığının az olmasından dolayı zaman alacaktır. Başparmağınıza biraz bal alın. Bal eğer elinize yapışmışsa ve formu bozulmuyorsa bu hakiki baldır, ancak akıp gittiyse sahte bal olduğunu gösterir. Ya da kumlu bir toprağa bir-iki damla bal akıttığınızda eğer dağılmıyorsa, top şeklinde kalıyorsa bu gerçek bir bal olduğunu gösterir.

Yapışkanlık Testi

Gerçek bir balı parmaklarınıza sürdüğünüzde fazla bir yapışkanlık hissetmezsiniz. Ancak satın aldığınız bal sahteyse, eklenen tatlandırıcılar ve katkı maddeleri nedeniyle parmaklarınızın yapış yapış olduğunu göreceksiniz.

Su Testi

Bir bardak su kullanarak bal testi yapabilirsiniz. Su ile dolu bir bardağın içerisine bir çorba kaşığı bal ilave edip karıştırın. Bal eğer hemen erirse sahtedir. Ancak dibe çökmüşse hakikidir. Çünkü gerçek bir balın su içerisinde çözünmesi zaman alır.

Isıtma Testi

Hakiki balı ısıtırsanız hızlı bir şekilde karamelleştiğini görürsünüz ancak köpüklenme görmezsiniz. Sahte balı ısıttığınızda ise, nem, şeker ve içerisindeki su nedeniyle köpürüp, kabarcıklar çıkardığını gözlemlersiniz.

Donma Testi

Gerçek bir bal katı özelliğinden dolayı soğuk havalarda daha da katılaşır ve tamamen donar. Eğer aldığınız bal kışın donmuyorsa sahtedir.

Ekmek Testi

Gerçek balı bir dilim ekmeğin üzerine sürdüğünüzde, ekmeğin sertleştiğini görürsünüz. Ancak sahte balı sürdüğünüzde, katkı maddeleri nedeniyle ıslanıp, yumuşadığını gözlemlersiniz.

Görüntü Testi

Hakiki bir balın görüntüsü berrak olmaz. Çünkü içerisinde çiçeklerden geçmiş parçacıklar, polenler veya arılardan geçmiş çeşitli parçalar bulunur. Ancak sahte bir bal, berrak ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

Yumurta Sarısı Testi

Bir adet yumurta sarısını bir kap içerisine alın ve içine bir miktar bal katın. Eğer yumurta sarısı pişmiş bir görünüme bürünürse balınız hakikidir. Yumurta sarısının görüntüsünde herhangi bir değişiklik olmadıysa o bal sahtedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.