Bilgilihocam

Sarılmanın Şaşırtıcı Faydaları

Sarılmanın Şaşırtıcı Faydaları

Sarılmanın Şaşırtıcı Faydaları

Mutlu olduğumuzda veya çok sevdiğimiz bir insanı gördüğümüzde genellikle birbirimize sarılırız. Sarılmakla, kelimelere dökülmeyen ya da dökülemeyen duyguları karşımızdakine hissettiririz. Sarıldığımızda tüm yüklerin azaldığını, kaygının yerine mutluluk ve güven hislerinin arttığını müşahede ederiz. Kalplerimiz birbirine açılır ve endişelerimiz ortadan kalkar. Sarılmanın birçok faydası vardır. İşte onlardan birkaçı:

Kişiler Arasındaki Bağı Kuvvetlendirir

Sarılmak beyinde oksitosin denilen mutluluk hormonunun salınmasını sağlar. Bu da karşılıklı bir bağ oluşturup, duygu ve samimiyetin artışına neden olur.

Vücudu Gevşetir

Sarılmak vücudun rahatlamasına ve gerginliğini bırakmasına yardımcı olur. Kasılmış kasların yumuşamasını sağlar.

Ağrıyı Dindirir

Sarılmak vücuttaki ağrıları ortadan kaldıran endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Endorfinler, yumuşak dokularda dolaşımı arttırarak ağrıları hafifletir. Ağrıya sebep olan peptitleri ortadan kaldırır.

Empati Ve Anlayışı Arttırır

Kuvvetli bir sarılış, kalpte üretilen biyoenerjetik yani canlıların birbirine enerji aktarımını sağlayan alan boyunca duyguların değiş tokuş edilmesini sağlar.

Depresyon ve Nörolojik Bozuklukları Giderir

Sarılmak beyindeki dopamin hormonu düzeyini arttırır. Bu durum PET taramasında görülebilmektedir. Parkinson ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları olan kişilerde dopamin düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Performans Arttırır

Sarılmak beyindeki serotonin düzeyini de yükseltmektedir. Bu durum ruh halinin iyileşmesi anlamına gelir. Bir kişide serotonin düzeyleri düşük olduğunda depresyon ve yalnızlık baş gösterir. Sarılma yoluyla beyinde üzüntüye neden olan durumlar ortadan kalkar. Serotonin ve endorfin hormonlarının kan damarlarına yayılması sağlanır. Sarılmak ayrıca kişinin okulda veya iş yerindeki performansının artmasını sağlar.

Sinir Sistemini Dengeler

Cildimiz, vagus denilen beyin siniri vasıtasıyla, beyinle temas halinde olan küçük yumurta şeklindeki basınç sensör ağını içerir. Sarılma ve dokunma yoluyla bu ağ üzerinden oluşan psikolojik ve fizyolojik durum parasempatik sinir sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. Sarılma yoluyla cilt üzerindeki nem ve elektriksel iletkenlik, sinir sistemi üzerinde daha dengeli bir durum sağlar.

 Paylaşmayı Öğretir

İnsan bencillikte kaldığında sen ben konusu ortaya çıkar ve birliktelik ortadan kalkar. Sarılmak, almadan vermenin mümkün olmadığını, tek taraflı sevginin, saygının olamayacağını öğretir. Bir ilişkinin veya sevgi bağının yürütülmesi için karşılıklı paylaşımların olması gerektiğini gösterir. Kucaklaşan insanlar arasındaki sevgi alışverişi bir ilişki için iyi bir yatırımdır.

Öfke ve Stresi Düşürür

Araştırmalar dokunma ve stres arasında inanılmaz bir bağ olduğunu keşfetmiştir. Sarılmak kan dolaşımındaki kortizol dolayısıyla stres hormonlarını azaltarak sakinleşmeyi sağlar. Öfke duygusunu ortadan kaldıran oksitosin hormonunu beyinden salgılatır. Yapılan çalışmalar sık sarılma yaşayan bebeklerin sarılmadan büyütülen bebeklere oranla daha az stresli olduklarını göstermiştir.

 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

400’den fazla sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, sarılmanın bağışıklık hücrelerinin işleyişini düzenleyen hormonları ve vücuttaki amino asit bağlarını arttırdığı gözlemlenmiştir. Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin dengelenmesini sağlayıp hastalıkları uzak tutar. Özellikle çocuklara sık sık sarılmak onları mutlu ve sağlıklı tutacaktır.

Korku ve Endişeyi Azaltır

Psikoloji Bilimi dergisinde yayınlanan bir araştırmada, sarılmanın ve dokunmanın hastalığa bağlı ölüm korkusunu, endişesini azalttığı belirtilmiştir. Çalışma, bireyin oyuncak ayı gibi bir nesneye sarılsa dahi korkularının azaldığını göstermektedir. Bir oyuncağın verdiği duygu bir insanla yaşandığında beyindeki bütün mutluluk hormonları salgılanır. Bu durum beynin algısını değiştirerek olumlu bir hale bürünmesini dolayısıyla korku ve endişenin ortadan kalkmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.