Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Şeker Kullanmayı Bırakırsanız Neler Olur?

Şeker Kullanmayı Bırakırsanız Neler Olur?

Şeker Kullanmayı Bırakırsanız Neler Olur?

Şekerin sağlığımızın düşmanı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Öyle ki bazı ülkelerde şekerin obeziteye ciddi katkısından ötürü hükümetler belirli oranlarda vergi getirmeyi bile düşünmektedir. Elbette ki şekersiz bir hayat düşünülemez. Gıdalardan, meyve-sebzeden alınan şeker zarar değil enerji verir. Burada kastettiğimiz işlenmiş beyaz şeker ve tüm market gıdalarında, hazır yiyeceklerde kullanılan yüksek fruktozlu mısır şekeridir. Bu tür yiyecekleri yemeyi dolayısıyla şeker yemeyi keserek pek çok fayda sağlanabilir. İşte onlardan sadece birkaçı:

Cildiniz Güzelleşir

Şekersiz beslenme ile sivilce arasında, yapılan araştırmalara göre ciddi bir bağlantı bulunmuştur. Kötü bir cilde sahipseniz muhtemelen bunda şekerin payı çok büyüktür. 2013 yılında yapılan bir araştırma, gazlı içecekler, hamur işleri, kekler, pastalar ve çikolataların içerisinde bulunan yüksek miktarda şekerin aknelerin oluşma şiddetini doğrudan etkilediğini göstermiştir. Bunun nedeni ise, şekerin hızlı bir şekilde kan dolaşımına girerek, insülin de dâhil olmak üzere hormon düzeylerinin bozulmasına neden olmasıdır. Hormon dengesizlikleri, cildin doğal yağ dengesini sağlayan sebum düzeyini etkileyerek, cilt yüzeyinde daha fazla yağın salınmasına böylece gözeneklerin tıkanarak sivilce, siyah nokta başta olmak üzere çeşitli lekelere yol açmasına neden olmaktadır.

Daha İyi Uyursunuz

Şekeri azalttığınız veya hayatınızdan çıkardığınız zaman uyku düzeninizde ciddi bir değişiklik fark edeceğinizden kuşku duymayın. 2016 yılında yapılan bir araştırma, şekerin uyku kalitesini etkileyen bir faktör olduğunu tespit etmiştir. Araştırma, doymuş yağlar ve şekerin, REM denilen derin ve kaliteli uykunun süresini azalttığını göstermiştir.

Kalbiniz Mutlu Olacak

Yapılan araştırmalara göre şekeri hayatından çıkaran kişilerin kalpleri diğerlerine göre 3 kat daha fazla sağlıklı. Şekerin yüksek tansiyon ile ilişkisi bulunmaktadır. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları için diyabet gibi en önemli sebeplerden birisidir. Şeker tüketimi ne kadar fazlaysa kalp-damar hastalıkları riski de o kadar yükselmektedir.

İyi Bir Ruh Halinde Olursunuz

Bir dilim yaş pasta yedikten sonra duyduğunuz pişmanlık aslında bilimsel bir temele sahiptir. Şeker bakımından zengin gıdaların özellikle menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde depresyon geliştirme riskinin olduğu, yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Şeker kana kolaylıkla karıştığı için kişiyi sinirli ve huysuz hissettirir.

Hafızanızın Gücü Artar

Ara sıra herkes unutkanlık yaşayabilir. Bu o kadar önemli değildir. Ancak yapılan araştırmalar, tüketilen şeker miktarı ve zayıf beyin fonksiyonları arasında bir bağlantı bulmuştur. Buna göre özellikle işlenmiş gıdalardan alınan şekerin, zayıf hafızaya ve unutkanlığa özel bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.

Kilolarınızdan Kurtulursunuz

Günümüzde artık bilinmektedir ki kiloların en büyük düşmanı zannedilenin aksine yağ değil şekerdir. Şeker kilo alımıyla doğrudan etkileşimlidir. Şekerli gıdalar yüksek oranda doymuş yağ ve karbonhidrat içerir. Bu da sağlıksız kilo almanın en kolay yoludur. Şeker alımını kestiğinizde, daha az acıkır ve kilolarınızı sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz.

Enerjiniz Artacaktır

Çoğumuz yorgun hissettiğimizde kafeinli içeceklerde dâhil olmak üzere şekerle doldurulmuş yiyeceklere el uzatırız. Ancak bu tür içecek ve gıdalardan gelen şeker boş bir enerjidir ve vücudun enerji depolarını yüksek seviyelerde tutma kabiliyetini yok etmektedir. Ayrıca kan şekerini düşürüp sizin daha fazla acıkmanıza neden olmaktadır. Şekeri azalttığınızda daha enerjik ve dinç bir yapıda olacaksınız.

Bağırsaklarınız Daha İyi Çalışır

Bağırsağın ikinci beyin olduğunu ve fiziksel etkilerinin yanında depresyon, huzursuzluk gibi durumlara etkisi olduğunu artık hemen herkes bilmektedir. Şeker tüketimiyle birlikte mide ve bağırsaklarınızın, yediğiniz yiyecekleri işleme koyma yeteneğini sıfırlarsınız. Şeker, bağırsak florasını etkileyerek kabızlık başta olmak üzere çeşitli sorunlara yol açar. Şekerin azaltılmasıyla bağırsaklar daha düzenli çalışacak dolayısıyla psikolojik ve fiziksel açıdan daha sağlıklı bir yaşam sürdürülebilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.