Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Stresten Kurtulmanın Yolları

Stresten Kurtulmanın Yolları

Stresten Kurtulmanın Yolları

Yaşamımızı dikkatle düzenlemek ve bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle stres kaynaklarının çoğunu ortadan kaldırabiliriz. Elbette ki bu işi bir günde ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak sadece bir adım atmak, gerisinin gelmesi açısından yeterli olacaktır.

Münakaşadan Uzak Durun

Sizi strese sokan durumların belirlenmesi onları ortadan kaldırmaya yönelik ilk adımdır. Çevrenizdeki bazı insanlar ve onların neden olduğu bazı olaylardan stres duyuyor musunuz? Sürekli konuşan, münakaşa eden, dedikodu yapan, kendini düşünen bencil kimselerle aynı ortamda mı bulunuyorsunuz? Ya da size sürekli karışan, sizi rahatsız eden kimseler mi var? O halde stresli olmanız gayet normal. Çünkü bu tipler bir numaralı stres kaynaklarıdır. Ancak bu stresten kurtulmanın yolları da yok değil. Eğer bu kişilerden uzak kalma gibi bir imkânınız varsa onlardan mümkün olduğunca uzağa gidin. Ancak böyle bir imkânınız yoksa örneğin iş yerindeyseniz, ya da evinizde böyle bir durum mevcutsa, onlara sadece sabahları günaydın ve akşamları iyi akşamlar deyip, ayrılın. Ve onlarla asla ama asla münakaşa etmeyin. Bu durum kesinlikle sizde tahribat yapacaktır. Kavgayla beslenen bazı kimselerin olduğunu unutmayın. Siz ne kadar kavga ederseniz, onlar sizden daha çok kavga edeceklerdir. Bu tiplerle fazla bir şey paylaşmadığınızda stresinizin azaldığını göreceksiniz.

Asla Ertelemeyin

Hepimiz bir şeyleri erteleriz. Ancak bu erteleme bazen bize o kadar büyük kayıplar getirir ki çoğumuz iş işten geçince farkına varırız. Örneğin maaşınızı aldınız hemen bir bütçe planı yapın. Harcamalarınızı ve elinizde kalacak ortalama parayı hesaplayın. Faturalarınız geldiğinde harcamalar için ayırdığınız para ile faturalarınızı ilk günden yatırın. Atalarımız, bugünün işini yarına bırakma derken hayatın çok önemli bir realitesine de vurgu yapmışlardır. İşlerinizi gününde yaptığınızda stresinizin ortadan kalktığını hayretle görebilirsiniz.

Dağınıklığa Elveda Deyin

Çok sakin bir kimse olduğunuzu iddia etseniz de dağınıksanız karmaşık bir ruh haline sahipsiniz demektir. Bilim bize bunu söyler. Karmaşık bir ruh hali ise stresin bir numaralı etkenidir. Masanızın düzeninden tutun, odanızdaki, ofisinizdeki düzene kadar her şeyi muntazam ve yerli yerince yerleştirdiğinizde aradığınızı kolay bulacak ve zihniniz dağınıklıktan dolayı yorulup strese girmeyecektir.

Erkenci Olmaya Özen Gösterin

Aslında bu durum randevularımız olsun, iş yaşamımız olsun zamanında bir yerlerde olmakla ilgilidir. Tam zamanında veya biraz erken bir yerlerde olmak oldukça önemlidir ve bize inanılmaz artılar kazandırır. Örneğin yarın için giyeceğiniz kıyafeti, ayakkabıları, geç kalmamak adına akşamdan hazırlamanız bile sizi stresten kurtarmaya yeterli olacaktır.

Herkesi Ve Her Şeyi Kontrol Etmeyi Bırakın

Bizler yaratılmış varlıklarız. Evrenin Efendisi değiliz. Ancak çoğumuz haddimizi aşıp sanki öyleymişiz gibi davranırız. Durumları ve insanları kontrol etmeye çalışırız. Oysaki bizler sadece kendi işimizle iyi bir şekilde meşgul olursak zamanla her şey zaten yoluna girecektir. Sürekli gergin ve stresli hissediyorsanız bu durumun payı büyük olabilir.

Acele Etmeyin

Acele etmek kendimize yapacağımız en büyük zararlardan birisidir. Her şeyi planlı yaptıktan sonra acele etmeye gerek kalmaz. Biz farkında olmasak ta acele ettiğimiz veya düzensizliğimizden dolayı aradığımız bir şeyi bulamadığımız zaman beynimizde bize zarar verecek ciddi etkileşimler meydana gelir.

Aynı Anda İki İş Olmaz

Dikkat bir bütündür, fakat biz onu hep bölmeye çalışırız. Bu da anı yaşamamızı engelleyip, geçmişin ve geleceğin yükünü sırtımıza yükler. Örneğin yemek yiyorsanız sadece yemek yiyin, kafanızda geçmişle veya gelecekle ilgili plan yapmayın, ya da televizyon seyretmeyin. Sadece o yemeğin tadını çıkarın. Bu sayede zihin tek bir noktaya odaklanır, dağınıklıktan kurtulur ve her anı bu şekilde geçirilen bir hayatta stres denilen olgu kendiliğinden ortadan kalkar.

Başkalarına Yardım Edin

Paylaşmak ve yardım etmek stresin, sıkıntının ortadan kalkması için bir numaralı ilaçtır. Çok sıkıldığınız bir anda bir hastayı ziyaret etmek, kimsesiz bir insanın hatırını sormak veya gücümüz yetiyorsa çok fakir bir insana yardımda bulunmak stres denilen baskının gelmemek üzere gitmesini sağlar.

İşinizi Eve Taşımayın

Çoğumuzun yaptığı hata, işteki stresi eve gelip aile bireylerinden çıkarmaktır. Bu durum bizi stresten kurtarmak yerine daha fazla sıkıntıya sokar. İş yerinizin kapısından çıktığınız dakikada kendinizi evinize hazırlayın ve işi asla eve taşımayın. Bu sayede sadece evinizde değil, boşalmış bir zihinle ertesi gün işinize gittiğinizde daha verimli çalışmanız mümkün olacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Yiyeceklerin karakterimizi etkilediğini biliyor muydunuz? Evet, yiyecekler bizi etkiler. O nedenle işlenmiş gıdalardan uzak durarak sağlıklı beslenmek ve fazla yememek stresten kurtulmanın etkili ve olmazsa olmaz yollarından birisidir.

Şükredin

Şükretmek sizi bir anda olumsuz düşüncelerden çekip, mutlu diyarlara yelken açmanızı sağlayacaktır. Allah’ın bahşettiği göz, akıl, kol, bacak, nefes, yiyecek, elbise veya sevdikleriniz için her gün her fırsatta şükredin. Stresinizin uçup gittiğini göreceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.