Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Taklit Güneş Gözlükleri Kullanmak Çok Tehlikeli

Taklit Güneş Gözlükleri Kullanmak Çok Tehlikeli

Taklit Güneş Gözlükleri Kullanmak Çok Tehlikeli

Güneş, vücudumuzun D vitamini kaynağıdır ve yeterince güneşte kalmalıyız. Ancak bu sınır aşıldığında fazla güneş ışığının cilt yanıklarına, cilt lekelerine neden olduğu bilinmektedir. Aynı durum gözlerimiz için de geçerlidir. Göz ve çevresi oldukça hassas yaratılmıştır. Ve ucuz bir güneş gözlüğüyle onu koruduğumuzu zannettiğimizde aslında gözümüze daha fazla zarar verdiğimizi çoğu zaman fark etmeyiz. Ucuz bir güneş gözlüğü bir moda duruşu sergilememizi sağlayabilir fakat bir daha geri gelemeyecek göz sağlığımızın en büyük tehditlerini de içinde barındırır.

Taklit Güneş Gözlüklerinin Zararları

  1. Güneşten gelen morötesi ve özellikle UVB yani ultraviyole B ışınları, gözlere en çok zarar veren ışınlardır. Taklit güneş gözlükleri ışığı kırar fakat bu ışınların göze girmesini engelleyemez. Bu durum gözdeki proteinlerin çözülmesine ve gözün karıncalanmasına neden olur. Göz lensi veya merceği buğulaşır. Katarakt denilen hadise, yıllarca aşırı güneş ışığına maruz kalan gözlerin merceklerindeki saydamlığın yitirilip, bulanıklaşması sonucu ortaya çıkar.

 

  1. Aşırı UV güneş ışığının diğer uzun vadede vereceği hasar ise, gözün beyaz kısmının içindeki kolajenin, sarı ve yağlı tortu şeklinde lekeler ortaya çıkarmasıdır.

 

  1. UVA ve UVB koruyucu özelliği olmayan taklit güneş gözlükleri gözleri korumak yerine onlara daha fazla zarar verir. Bu tür gözlükler ışığın miktarında bir azalma sağlayabilir fakat gözbebeğinin normalden daha fazla büyümesine neden olurlar. Gözbebeğinin fazla büyümesi, güneş ışınlarının daha fazla göze yansımasına ve kalıcı hasarlara hatta körlüğe kadar varan durumlara neden olmaktadır.

 

  1. Taklit güneş gözlükleri nikelden yapılır. Nikel ise kanserojen üreten ve vücutta alerji yapan bir maddedir. Taklit gözlüklerin camları pencere camında kullanılan, UV ışınlarını yeterince süzemeyen camlardan yapılır ve göz için uygun değillerdir. Çoğu taklit güneş gözlüğü şeffaf ve kötü plastikten üretilir ve bunlar güneşin tüm zararlı ışınlarını gözde toplar. Doktorlara özellikle göz yanması ve kaşıntısı şikayetleriyle gelen kişilerin çoğu, güneş gözlüğü kullanmayan veya taklit güneş gözlüğü kullanan kişilerdir.

 

  1. Taklit güneş gözlükleri, göz kuruluğu ve gözde derin yaralara neden olabilmektedir.

 

  1. Taklit gözlüklerin camları, trafik ışıklarını asli renkleriyle göstermez. Dolayısıyla kazalara da sebebiyet verebilmektedir.

 

  1. Sahte gözlükler, iki göz arasındaki dengeyi bozarak çift görme rahatsızlığına neden olabilmektedir.

 

  1. Aşırı güneş ışığına maruz kalan gözlerde veya taklit güneş gözlüğü kullanan kişilerde, gözün iç kısmından göz bebeğine doğru et yürümesi veya et büyümesi denilen hastalıkta görülebilmektedir.

 

Nasıl Bir Güneş Gözlüğü Seçmeliyiz?

Pahalı ve iyi güneş gözlüklerinin çoğu marka olduğundan dolayı pahalıdır. Önemli olan üretilen gözlük camının kaliteli olmasıdır ve kaliteli bir güneş gözlüğü de fahiş fiyatlarda olmaz. Gözlük, UV ve morötesi ışınları önlediğine dair sertifikalı ve garanti belgeli olmalıdır. Camın polarize olması ekstra fayda sağlayacaktır. Özellikle kahverengi tonlarda üretilmiş gözlük camları ışığı en iyi şekilde süzen, dışarıyı en olağan şeklinde gösteren ve gözü en iyi dinlendiren renk tonlarıdır. Seçilecek gözlük bu şartları yerine getirse bile mutlaka denenerek alınmalı ve göze tam oturup oturmadığı, yüz şekline uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü yüze tam oturmayan güneş gözlükleri, yan kısımlardan güneş ışınlarının göze girmesine neden olacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.