Bilgilihocam

Taksim Camii

Taksim Camii

Taksim Camii

Türkiye konumu bakımı ile önemli olmakla beraber bir İslam coğrafyası. Kimliğinde din kısmında islam yazmayan insan sayısı çok nadirdir. Her ne kadar islam coğrafyası desek de diğer islam dinine mensup olan insanlar; İran bunun başını çekmekte tabii, ülkemize geldiklerinde daha rahat bir yaşam tarzı sergilemektedir. Bu durumu turizm ile uğraşan kişiler daha belirgin bir şekilde görebilmektedir. İslam deyince dünyada  akla gelen şey; şeriat bağımlısı insanlar, kafa keseci  uzun sakallı, çarşaflı insanlar olurken ülkemiz bu durumu tamamen aşmış bulunuyor. Meyhanede, umumi evlerde tabiri caizse abonman kartı alan kişilere dahi Müslüman gözü ile bakılıyor bu ülkede. İşin aslı da budur tabii. Amel imana bir katkı ya da zarar vermez. Asıl olan zerre miktarı imandır.

Şimdilerde bir mesele var, gündemi meşgul eden ‘TAKSİM CAMİİ’.  Taksim deyince aklımıza barlar, diskolar, miting meydanı, lüks mekanlar ve kiliseler geliyor. İnsanlar eğlenmek için gidiyor Taksim’e. Tabi az önce söylediğim kilise…

Kilise deyip geçmeyin, dünyada birçok insanın bağlı olduğu bir dindir Hristiyanlık ve kendileri için mesken olan yeri; Taksim’i adeta bir ibadethane yerine getirircesine kiliseler ile donatmışlar. Kiliselere ses çıkarmayıp camii yapımına karşı çıkan bir kitlenin demokrasi, hoşgörü ve laiklik duygularında bir problem var demek ki … Neden mi ?

Cünkü bu ülkede yaşayanların büyük bir kısmı dini inançları gereği ibadet edecek bir mekana sahip olmaları neden bu kadar anormal geliyor bazı kitlelere? Cumalarda taksim sokaklarına dökülen Müslüman kesimin bir camii içerisinde namaz kılmaları kadar doğal bir şey olabilir mi?

Eğer ki yanıtınız evet ise siz hoşgörülü ve demokrat bir yapıya sahipsiniz.

Tabi bir de camiiye verilecek isim söz konusu… Taksim Camii bu isimlerin başını çekmekte. Peki sizce bu camiiye verilecek isim ne olmalı ?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.