Son Konu

SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake - İnceleme

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
content_63ef724cb8f14_77602.jpg

Bunu duyduğunuzda şaşırır mısınız yoksa bana hak verir misiniz bilmiyorum ama ben SüngerBob oyunlarını çok seviyorum. Battle for Bikini Bottom zaten birçok kişinin favorileri arasından. 2003 dönemini düşündüğümüz zaman gerçekten eğlenceli bir oyun. Öte yandan PSP’ye çıkmış oyunlarından da Truth or Square kişisel favorilerimden. Hal böyle olunca herhangi bir yeniden yapım olmayan, tamamen yeni bir SüngerBob oyununa heyecanlanmam işten bile olmadı. Fakat SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake’in öyle sorunları var ki kontrolcünün başına heyecanla oturmasaydım bile gözüme batardı mutlaka.

Battle for Bikini Bottom’ın yeniden yapım versiyonun incelemesini “uzun bir SüngerBob bölümü izlediğinizi hissettiriyor” diyerek bitirmiştim. The Cosmic Shake’in ilk sorunlardan biri uzun bir SüngerBob bölümü değil de kısa kısa skeçler izliyormuşsunuz gibi hissettirmesi. Hikaye gereği portallarla alternatif zaman dilimlerine gidip farklı gerçekliklerle haşır neşir olduğumuz için lineer bir anlatıdan ziyade dallanan bir anlatım söz konusu. Fakat yanlış anlaşılmak istemiyorum, bunu pek de iyi anlamda demiyorum.

2.jpg

Kitabın kapağına göre… E bu kitapların kapakları aynı?!

Giriş paragrafında dikkat çekmek istediğim bir şey vardı, bilmiyorum becerebildim ama ben yine belirtmek istiyorum. Battle for Bikini Bottom çıktığında yıl 2003’tü. The Cosmic Shake için de “ruhani devam” demek ne kadar doğru bilmiyorum ama Battle for Bikini Bottom’un izinden gidiyor. Fakat gerçekten… Hani çok fazla izinden gidiyor. The Cosmic Shake’deki atak animasyonundan tutun SüngerBob’un kayarak gittiği animasyonlara kadar Battle for Bikini Bottom’la tamamen aynı. Purple Lamp’in Battle for Bikini Bottom’ın yeniden yapım sürümünü geliştirdiğini düşününce çok da garipsenecek bir durum gibi gelmiyor olabilir fakat oyunu oynarken gerçekten “Ya ben Battle for Bikini Bottom mı oynuyorum, yoksa The Cosmic Shake mi oynuyorum?” diye düşündüğümü sık sık hatırlıyorum.

3.jpg

4.jpg

God of War: Ragnarök dönemindeki gibi bir argüman oldu bu animasyon meselesi fakat hem diğer SüngerBob oyunlarına bakarsanız hem de Battle for Bikini Bottom’ın yeniden yapımının oynanışı ile The Cosmic Shake’in oynanışını aynı anda izlerseniz göreceksiniz ki The Cosmic Shake’de çok önemli bir şey eksik: Ruh.

Örnek vermek gerekirse Truth or Square’da SüngerBob atak yaparken kimi zaman spatulaya kimi zaman gemi dümenine dönüşüyordu. Üstelik bu bir PSP oyunu! Fakat The Cosmic Shake bu tip bir çeşitliliği es geçmiş. Bu durum da The Cosmic Shake’i tek başına bir oyun yapmak yerine sanki Battle For Bikini Bottom DLC’siymiş gibi hissetirmiş.

5.jpg

20 yıllık formül, e tabii ki yaşlanmış

Animasyonları belli bir yere kadar sineye çekilebilir bulabilirsiniz fakat sorun sadece bu değil. Seviye tasarımları da yaratıcılıktan bir miktar uzak. Kimi zaman tempoyu değiştirmek adına farklı kamera açıları, denizatı sürdüğümüz (ki denizatları otomatik koşuyor :/) farklı platform sekansları olsa da sorun temelde olunca bu tip ufak dokunuşlar durumu kurtaramamış. Gizli bölümler ve toplanabilirler de varmış ama bunları keşfetmek için herhangi motivasyonu ne yazık ki bulamadım.

6.jpg

Şimdi… Oyunun, çocukların da oynanması için tasarlanmış olduğu çok belli. O yüzden aşırı kolay olmasından ötürü çok vurmayacağım. Fakat dodge atmak ya da baloncukla düşmanları sersemletmek gibi combat kısmını çeşitlendirmek için oynanış elementleri eklenmiş eklenmesine de bunlara hiç gerek yok. Saldırılar arasında herhangi bekleme durumu olmadığı için atak tuşuna spam’lamanız yeterli. Bir diğer deyişle düşmanlarınızını def etmek için girdiğiniz herhangi bir çaba yok.

Bir diğer değinmek istediğim konuysa oyunun kendini kocaman bir internet şakasına çevirmek istemesi. İnternet meme’lerine referanslar, fan servisleri… Bunlar eğlenceli ve hatta güzel şeyler. Yani sinkaflı konuşmak istemezdim ama bu daha iyi anlatabilmenin bir yolu yok, geliştirici ekip bu hadisenin b*kunu çıkarmış. Her yerde ama bakın HER YERDE bir gönderme var. Tavuk SüngerBob, Yakışıklı Squidward, Sweet Victory’nin çalındığı orkestra sekansının tamamı… İlk bakışta göze batmayanlar dışında Yengeç Restoran’ın yanındaki ançuezler, SüngerBob’un aranıyor ilanı, ♫”Yengeç Pizzası en güzel pizza”♫… Daha örnek vermeme gerek yok sanırım ama duygularımı anlatan bir gönderme daha yapmak istiyorum: Yaşasın Mi minör, harika! *uyuyakalır*

Üst Alt