Son Konu

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Bayramda Kısıtlama Olacak mı?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-cfb88a0595e5eac8a5ca362870d2ef45e3ae7a60.jpg

Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vatandaşların merak ettiği 'Kurban Bayramı'nda kısıtlama olacak mı?' sorusunun cevabını verdi. Prof. Dr. İlhan, "Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor" dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri, Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’nda kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin  değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. İlhan, şu an için Kurban Bayramı'na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi. Prof. Dr. İlhan şunları kaydetti:

"Ortamların pak hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da süratli gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında hadise sayıları daha aşağı da gidebilir. Tahminen de 'Vakalar aşağı gitmiyor' diye düşünülebilir; fakat son periyotta 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın çok tesirli olduğunu düşünüyorum. 3'üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonra aşılanması üzere yaklaşımlar, bilhassa yeni açılan grupların aşıya ilgisinin çok olmasıyla birlikte olay sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında hadise sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin natürel kurallara uyması gerekiyor."

"Kurban alım ve kısmından kalabalık oluşturulmamalı"

Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı'na ait ihtarlarda da bulundu:

"Kurban Bayramı’nda geçen yıl pek çok vatandaşımız memleketine gitti, tatil beldesinde geçirdi. Bayramda ziyarete gittiğimizde açık alanda oturmaya, kalabalık alanda bulunuyorsak ortamın pak hava ile havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kurban alma yahut kurban kesim yerlerinde kalabalık oluşturmamaya ve bu kalabalık yerlerde maske takmaya itina gösterirsek bu bayramı daha az olay ile atlatabileceğimize inanıyorum. 

Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini çok özlediler, çocuklarımız okullarını çok özlediler. Tatilimizi yapalım, Kurban Bayramı’nı sağlıklı biçimde geçirelim. Güz periyodunda yeniden her şeyin eskisine yakın olduğu Türkiye'de yaşamak istiyorsak; çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın dükkanını açmasını, üniversite öğrencilerimizin üniversitelerine gelmesini istiyorsak bu süreçte süratli biçimde aşılamaya ilgi gösterelim."

Üst Alt