Son Konu

Görme engelli rehber öğretmen, yazdığı kitaplarla ailelere ışık oluyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
gorme_engelli_rehber_ogretmen_yazdigi_kitaplarla_ailelere_isik_oluyor_1622445489_4517.jpg

Ruhsal danışman ve rehber öğretmen olarak 20 yıldır ilkokullarda vazife yapan görme engelli Şule Özcan, sesli programlarla yazdığı çocuk gelişim kitapları ve açtığı toplumsal medya kanalıyla özel ihtiyaçlı çocuklar ile ailelerine takviye oluyor.

Şimdi iki yaşındayken halk ortasında "tavuk karası" olarak isimlendirilen gece körlüğü teşhisi konulan ve hastalığın giderek ilerlemesi sebebiyle görme kaybı ortaokuldan sonra yüzde 90'a ulaşan 43 yaşındaki Şule Özcan, ailesinin dayanağıyla hem öğrencilik yıllarında hem de meslek hayatında güçlü formda ilerledi.

Görme pürüzünün, hayal ettiği ömrün önünde durmasına müsaade vermeyen Özcan, üniversite imtihanında birinci tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Psikoloji kısmını muvaffakiyetle bitirdi ve çok sevdiği çocuklarla bir ortada olabilmek için rehber öğretmenlik yapmaya başladı.

Meslek hayatında 20 yılı geride bırakan Şule Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 yıl ruhsal danışman ve rehber öğretmen olarak çalıştığı Altındağ Cumhuriyet İlkokulu'nun akabinde bir yıldır Kılıçali Paşa İlkokulu'nda vazife yaptığını, daha çok çocuk ve aileye ulaşabilmek hedefiyle psikoloji kitapları yazdığını anlattı.

Gören Kalpler Eğitim Derneğinde istekli olarak çalıştığını, birebir vakitte aileler için bilgilendirici içeriklerin yer aldığı YouTube kanalı açtığını ve amatör olarak müzikle de uğraştığını lisana getiren Özcan, "Görme kaybım beni berbat tarafta etkilemedi. Buna hiç müsaade vermedim ve hayata daima olumlu baktım. Görme manim olmasa tahminen de bu kadar sevdiğim işle uğraşmayacaktım, ömrün her anından zevk almayı öğrenemeyecektim." dedi.

"SESLİ EKRAN OKUMA PROGRAMI BENİM EN ÂLÂ ARKADAŞIM OLDU"

Şule Özcan, öğrencilik hayatı ve meslek hayatı boyunca hoş dostluklar edindiğinin altını çizerek, "Liseyi bitirene kadar arkadaşlarım derste tuttuğu notları benim defterime geçirirdi. Üniversitede ise ses kayıt cihazım vardı, dersleri kaydedip dinlerdim. Sonra gittiğim bilgisayar kursunda öğrendiğim sesli ekran okuma programı benim en âlâ arkadaşım oldu. O periyot akıllı telefonlar yoktu. Şu an kitaplarımı da sesli bilgisayar programı ile yazıyorum." diye konuştu.

Birinci sefer öğretmen olarak atandığında "o okulda seni dışlarlar, alay ederler" denilerek görme engelliler okulunda çalışmasının teklif edildiğini lakin bunu kabul etmediğini lisana getiren Özcan, "İyi ki de bu yoldan ilerlemişim. Çok değerli deneyimler edindim. İlkokul öğrencilerimi de velilerimi de çok seviyorum. Onlar da beni çok seviyor. Sevdiğim, hayal ettiğim işi yapmaktan, öğrencilerime ailelerine takviye olmaktan büyük memnunluk duyuyorum." tabirini kullandı.

Üst Alt