Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

2019 en iyi filmler

yaprak0135

Yeni Üye
Mesajlar
251,591
Tepkime puanı
14
Puanları
971
Yaş
33
Konum
Türkiye
Web sitesi
bilgilihocam.com
Skype
iltasyazilim
Facebook
iltasyazilim
Twitter
iltasyazilim
Bu sene 91’inci kez sahiplerini bulacak olan Oscar ödülleri için adaylar açıklandı. Roma ve The Favorite 10’ar dalda aday gösterildi. Black Panther, Oscar’a aday olan ilk süper kahraman filmi oldu; hem de 6 dalda. Genel bilgiler bu şekilde ancak ortamlarda Oscar hakkında rahatlıkla ahkam kesebilmek için birkaç filmi izlemeniz gerekiyor. Neyse ki, Oscar ödülleri 24 Şubat günü dağıtılacak ve hala yeterli vaktiniz var. İşte bu yılın Oscar adayları arasında muhakkak izlenmesi gereken 6 film:


1- Roma (2017) IMDB puanı: 8,1


Roma’yı yazıp yöneten Alfonso Cuaron’un En İyi Yönetmen Oscarı almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. 10 dalda Oscar’a aday olan film, siyah beyaz ve 2 saat 15 dakika. Alfonso Cuaron’un çocukluğundan izler taşıyan film, izleyenleri sevenler ve filmi bitiremeyenler olarak ikiye böldü. 70’lerin Meksika’sında geçen Roma, sınıf farkı, kadın olmak ve dönemin toplumsal olaylarını müthiş bir görsellikle anlatırken Cuaron’un hafızasında derinlere indiğinizi hissediyorsunuz. Roma aynı zamanda film festivallerinde de tartışmalara yol açmıştı. Netflix yapımı olan Roma, Venedik’ten Altın Aslan ödülü ile dönerken Cannes’da aday olması engellenmişti.2- The Favorite (2018) IMDB puanı: 7,9


Bu yıl Oscar ödüllerine 10 dalda aday olan diğer film ise ülkemizde Sarayın Gözdesi adıyla gösterime giren The Favorite. Gerçek karakterler ve olaylardan esinlenen film, 18. yüzyılda İngiltere ve Fransa’nın savaştığı dönemde Kraliçe Anne’in yakın arkadaşı Lady Sarah ile kraliçeye yaranmaya çalışan Abigail arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Yönetmen Yorgos Lanthimos sarayın kapalı kapılarının ardını bize gösterirken makyaj kullanmıyor ve tüm çamuru ile kraliyet ailesini gözler önüne seriyor.

3- BlacKkKlansman (2018) IMDB puanı: 7,6


Karanlıkla Karşı Karşıya adıyla gösterime giren BlacKkKlansman, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinin de arasında bulunduğu 6 dalda Oscar için yarışacak. Yönetmen Spike Lee’nin ilk kez Oscar’a aday olduğu film, 70’li yıllarda polis akademisine kabul edilen siyahi Ron Stallworth’un anılarına dayanıyor. Ku Klux Klan’a sızmaya çalışan biri siyahi, biri Yahudi iki polisin yaşadıklarını anlatan BlacKkKlansman’ın başrolünde Danzel Washington’un oğlu John David Washington ile Adam Driver’ı izliyoruz.

4- Vice (2018) IMDB puanı: 7,1


Sam Rockwell’in eski Amerikan Başkanı George W. Bush’u, Christian Bale’in ise Dick Cheney’i canlandırdığı filmi Oscar ödüllü yönetmen Adam McKay yönetti. Neredeyse her rolü için ortalama 30 kilo alıp veren Christian Bale’i bu sefer tanımak gerçekten zor. Vice, Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin bir petrol şirketinin CEO’suyken dünyanın en güçlü kişilerinden biri olmasının kanlı öyküsünü anlatıyor.5- Black Panther (2018) IMDB puanı: 7,4


En İyi Film Oscarı’na aday gösterilen ilk süper kahraman filmi olan Black Panther, Marvel evreninden çıkan ama bize yeni bir kültürü, Wakanda’yı tanıştıran bir film. Wakanda sahip olduğu vibranyum ve teknoloji sayesinde dünyadan izole kalmayı başarmış bir ülke. Bu ülkenin yeni kralı T’Challa’nın iktidar ve intikam mücadelesini izliyoruz. Black Panther’in diğer Marvel filmlerinden bir farkı da politik mesajlar ve güçlü kadın karakterler içermesi.

6- Cold War (2018) IMDB puanı: 7,8

1949’dan 1960’ların başına kadar olan dönemde geçen film, İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan Soğuk Savaş yıllarında Zula ve Wictor’un imkansız ve tutkulu aşkına odaklanıyor. Pawel Pawlikowski’nin En İyi Yönetmen adaylığının yanı sıra Cold War, En İyi Görüntü Yönetimi ve Yabancı Dilde En İyi Film dallarında da Oscar’a aday.
 
Son düzenleme:
Üst Alt