Son Konu

Ubisoft, Seviye Atlamayı Sağlayan Assassin’s Creed Görevlerini Banlıyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ubisoft geçtiğimiz ay Assassin’s Creed Odyssey Story Creator Mode adlı bir mod yayınlamıştı. Bu araç sayesinde kendi hikayelerini oluşturup kendi bölümlerinizi oluşturabiliyorsunuz. Başka oyuncular tarafından oluşturulan görevlerin sizin oyununuzda yer almasını da tercih edebiliyorsunuz. Temelde gayet güzel bir mantığı var; bu sayede ilgi çekici bölümler görme imkanımız olacağını düşünebiliriz.

Ama bazı oyuncular öyle görevler tasarladılar ki, hiçbir şey yapmadan hızlı bir şekilde seviye atlayabiliyorsunuz. Mesela bir anda bir NPC türeyiveriyor ve sizin yerinize düşmanları öldürüyor, böylece saniyeler içinde tecrübe puanı kazanmış oluyorsunuz. Temelde hepsinin mantığı aynı, siz elinizi bile kıpırdatmadan karakterinize seviye atlatmak.

Bu bedavadan tecrübe puanı kazandıran bölüm tasarımları Ubisoft’un da dikkatini çekmiş ve “bu tür istismarlar, Hikaye Yaratma Modu’nun (Story Creator Mode) genel kalitesini, bütünlüğünü ve amacını tehlikeye atma riski taşıyor ve yaratıcı ve ilginç topluluk hikayelerinin daha az görünür olmasına neden oluyor” denmiş. Ubisoft kaliteli görev tasarımlarını ön plana çıkararak yaratıcılığı ödüllendirmeye odaklanmak istiyor.

> Assassin’s Creed Odyssey'in 2. Ek Paketinin Son Bölümü 16 Temmuz’da Geliyor

Artık oyunun otomatik öneri sisteminde bu içerikler yer almayacak, ayrıca ısrarla bu içerikleri sunanlar da ceza alabilecek.

Atılan adım bence yerinde bir adım olmuş. Aracın amacı ilgi çekebilecek yeni hikayelerin oluşturulmasıyken birilerinin bunu ‘xp kasmak’ için kullanması çok da hoş değil. Ama öte yandan düşünmeden de edemiyorum; peki Ubisoft’un mikro ödemeler yoluyla sattığı tecrübe puanı ve oyun içi paralar ne olacak, onları nasıl yorumlayacağız? Acaba tasarlanan görevler yoluyla bedavadan tecrübe kazanmak etik değil de, para ile alınca etik hale mi geliyor?

Üst Alt