Son Konu

Mahkeme Mağdur Çocuğu Hiç Görmeden Cinsel Saldırı Davasında Beraat Verdi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-52cf7b343ef4814a6f12ea05ec259bbe00dfc65c.jpg

Cevat Yeşilbaş’a , 14 yaşındaki Z.A. ile zihinsel engelli Ş.B.’ye cinsel akında bulunduğu gerekçesiyle dava açıldı. Mahkeme hiç dinlemediği Ş.B. tarafından cezaya yer olmadığına, Z.A. istikametinden ise 6 yıl 8 ay cezaya hükmetti. Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu. Ş.B.’nin tabiri alındı. Mahkeme Ş.B. tarafından tekrar cezasızlık, Z.A. tarafından ise 2 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine nazaran, Fatih’te cami tuvaletinde çalışan 64 yaşındaki Cevat Yeşilbaş, 2016-2017 yılları ortasında yüzde 50 zihinsel engelli Ş.B. ile 14 yaşındaki Z.A.’ya cinsel hücumda bulundu. 

Başsavcılık, Yeşilbaş’a toplamda 33 yıla kadar mahpus istemiyle dava açtı. Yeşilbaş tabirinde Ş.B. ile cinsel alakaya girmediğini, Z.A.’ya da tokat attığı için kendisine iftira attığını öne sürdü.

Pedagog eşliğinde anlattı

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine nazaran, Z.A., İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yaşananları pedagog eşliğinde anlattı. Mahkeme Ş.B.’yi bulamadığı için dinlenilmesinden vazgeçti ve davayı karara bağladı. 

Ş.B.’nin zihinsel mahzuru dışarıdan bakınca anlaşılmadığı için Cevat Yeşilbaş’a ceza verilmedi, Z.A. istikametinden ise 6 yıl 8 ay mahpus cezası verildi. Belge itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge Adliye Mahkemesi, Ş.B.’nin dinlenmemiş olması ve Z.A. istikametinden sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar hatasının oluşup oluşmadığının kararda tartışılmadığını belirterek kararı bozdu.

"Tanımıyorum fakat şikayetçiyim"

Bozma kararının akabinde Ş.B.’ye memleketi Bafra’da ulaşıldı. Ş.B. talimatla verdiği sözünde, “Yeşilbaş ve Z. A.’yı tanımıyorum. Kendisi ile cinsel bağa girmedim. Fakat kendisinden şikâyetçiyim. Yüzümü dahi görmesini istemiyorum” dedi. 

Ş.B.’nin babası A.G. ise “Sanıktan şikâyetçiyim. Kızım kendini tabir edememektedir. Eşi ile boşanma davası mevcut. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

İkinci kararda daha az ceza

Davayı geçtiğimiz hafta ikinci defa karara bağlayan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yeşilbaş hakkında Ş.B.’nin akıl hastalığı bulunduğunu bilmediğini belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Yeşilbaş, mağdur Z.A.’ya yönelik ‘çocuğun cinsel istismarı’ cürmünden ise yeterli hal indirimi uygulanarak 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Üst Alt