ABS Sensörü Nasıl Temizlenir

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
13 Nis 2018
251,596
8
1,075
31
Türkiye
Abs’li araçlarda abs lambası yanması sorunu sıklıkla yaşanır. Bu arıza ışığı genellikle abs sisteminin genel bir arızasından değil sensör ve ya kablosal sorunlardan kaynaklı olabilmektedir.

Bu yazımızda ABS Sensörü Nasıl Temizlenir, olası bir ABS sensör arızası nasıl anlaşılır bulabilirsiniz.

ABS Sensörü Nasıl Temizlenir
Abs sensörü, aracın arka ve ön tekerinde, fren kaliperi alt kısmından aks bilyasının dibinde bulunan bir parçadır (aşağıda yer bilgisine ait fotoğraf bulunmaktadır) bu parçanın iç kısmında oluşan kirlenme ve kablo sorunları abs sensörünün çalışmaması sorunlarını doğurabilir.

İlk Önce Aracın Bijon Somunları Hafif Gevşetilir
Araç Lifte Yada Kriko yardımı ile sehpa’ya kaldırılır (İş Güvenliği İlk Önceliğiniz Olsun)
Tekerler Sökülür
ABS Sensörünün kablosu kontrol edilerek kopukluk, ezilme yada yıpranma olup olmadığı kontrol edilir.
Abs Sensörünün üstünde bulunan vida sökülerek sensör dışarı alınır
Hem sensör hem de sensörün monte edildiği porya üzerindeki bölüm güzelce özel sprey sıvılar ile temizlenir. (Bu aşamada temizliği su ile yapmamaya özen gösteriniz.)
Sonrasında yerine güzelce oturduğundan emin olduktan sonra Vidasını Sıkılır
Sökülen Tüm aksamlar güzelce takılarak işlem sonlandırılır


Bu işlem genel olarak abs Temizleme işlemidir. Fakat pas ve diğer etmenler sebebi ile her zaman işe yaramayabilir. Eğer sorun devam eder ise test cihazları ile sorunun kaynağı tespit edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca abs sensör kablo aksamındaki voltaj akımı da ölçülür.

Hiçbir Bilginiz Yok İse Kendiniz Denemeyiniz.
Elinizde gerekli alet ve ekipman ile araç ile ilgili bilginiz yok ise bu tip işleri araç sahipleri olarak sizlerin denemeleri riskli olabilir. Araç sehpası yok ise araç krikodan düşebilir can ve mala zarar gelmesine neden olabilir. Ayrıca söküp takma aşamasında yanlışlık yapma olasılığı da yüksektir. Bu nedenle daha önce bu tip bir işlem yapmadı iseniz ve araç tamiri ve bakımı konusunda fazlaca bilginiz yok ise bir ustadan yardım alınız. Yapılacak işlem son derece kısa sürede tamamlanmakta ve maliyeti de oldukça ekonomiktir.
 
Üst