Son Konu

Dermatoskobik Nevüs Tedavisi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Dermatoskopi renk değişikliği olan deri lezyonlarında deriyi zedelemeden derinin tabakalarının daha net incelenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Dermatoskopi, melanom adı verilen cilt kanserinin erken teşhisi için kullanıldığı gibi bazal hücreli kanser, seboreik keratoz, mavi ben veya sıradan benler gibi oluşumların incelenmesi için de kullanılır.

Deri kanserlerinin oluşumuna yol açan cilt üzerindeki benlerin (melanostik ve non melanostik tümörler) tanıda zorlayıcı olduğu bilinmektedir. Melanostik ve non melanostik pigmente deri lezyonlarının ayrımı, planlanacak tedavi ve takip açısından önemlidir. Yani şüpheli lezyonlarda hekimin koyacağı tanıya yardımcı olur ve bir “ben” in alınmasının gerekli olup olmadığının kararında dermatoskopi önemli rol oynar.

Deride bulunan benlerin takibi malign melanomun erken teşhisi açısından önemlidir. Malign melanomun farkedilmesinde en etkili yöntemlerden biri kişinin kendi kendini kontrol etmesidir. Ancak kişiler vücutlarında bazı yerleri göremediği için “ben” lerde oluşan değişiklikleri gözden kaçırabilirler. Bu konuda dermatoskopi önemli bir rol oynar. Kişinin derisinde varolan benler kayıt altına alınır. Bir sonraki kontrolde “ben” lerde değişim olup olmadığı anlaşılır.

Dermatoskopi Nasıl Çalışır?

Dermatoskopinin ana prensibi cilt yüzeyinin saydamlığını sağlamak ve uygun büyütmede şüpheli yapıların gözlenmesine olanak sağlamaktır. Yani dermoskopi, melanomo erken tanısında ve pigmentli cilt lezyonlarının ayırıcı tanısında çıplak gözle görülemeyen deri yüzey ve yüzey altı yapılarının fark edilmesine olanak sağlayan bir tekniktir. Çıplak gözle çok rahatsız edici gözüken bir “ben” in dermatoskop ile incelendiğinde çok masum olduğu anlaşılabilir. Tam tersine sorunsuz gözüken bir “ben” de dermatoskop ile bakıldığında riskli olduğu tespit edilebilir.

Dermatoskopi için en önemli pratik uygulama melanomun erken evrelerini iyi huylu oluşumlardan ayırt etmesidir. Öncelikle incelenen benin melanostik olup olmadığına karar verilir. Melanostik olduğuna karar verilirse iyi huylu benlerin melanomdan ayırt edilmesi gerekir.Benlerin asimetrik olması, çok sayıda rengin varlığı, düzensiz kan damlaları melanom özelliklerdir.

Zor fark edilen melanomların, melanostik nevuslar ve pigmente cilt lezyonlarından ayrımında günümüzde dermoskopik incelemenin önemi artmıştır. Dermatoskopi cilt saydamlığını sağlayacak bir ışık kaynağı ve standart büyümeyi sağlayacak merceklerden oluşan bir alettir. Yeterli aydınlatma yeterli büyütme ile deri altı yapılarının gözlenmesini sağlar. Ayrıca günümüzde pigmente olmayan cilt tümörleri, inflamatuvar cilt hastalıkları, uyuz gibi bazı hastalıklarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Üst Alt