Son Konu

Dbrand Yeni PS5 Yan Panelleriyle Sony'e Meydan Okudu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
content_616ea4ffece15_73135.jpg

Kanadalı aksesuar firması Dbrand şubat ayında 50$ fiyat etiketiyle PlayStation 5 için hazırlamış olduğu siyah yan panelleri satışa sunmuş ve paneller birkaç saat içerisidne tükenmişti.

Cumartesi günü ise ilginç bir gelişme yaşandı. Dbrand, Sony Interactive Entertainment avukatlarından dava tehdidi içeren bir mektup aldı ve bunun ardından satışları sonlandırma kararı aldığını açıkladı. Açıklamada kullandıkları son oldukça sertti, kullanıcıların konsollarına istedikleri yedek parçayı takma hakkına sahip olduklarını söyleyen firma, Sony'nin siyah PS5 konsolu piyasaya sürmeyi planladığını ve bu yüzden de rakip istemediğini düşündüklerini söyledi. "Tüketicilerin donanımlarını istedikleri parçalarla özelleştirme ve modifiye etme hakkına sahip olduğuna inancımız tam olsa da sahip olduğunuz Darkplate'ler artık koleksiyoncu ürünüdür." diyerek siyah panellerin satışının bittiğini söyledi. Son cümleleri ise "f*ck you and especially f*ck Sony" şeklindeydi bu resmi açıklamanın.

Bunun üzerinden sadece birkaç gün geçti ama Dbrand yeni bir açıklamayla popüler PS5 yan panellerinin 2.0 versiyonunu duyurdu, hem de bu sefer üç farklı renkte: siyah, beyaz ve PS1 grisi.

Dbrand bu yeni panellere bir de havalandırma ızgarası eklemiş. Ürünün tanıtım sayfasında da haberi "şah, mat, avukatlar" diye vermişler ve "bunu da dava edin de görelim" demişler :)

Hatta bu yeni tasarımı da "tasarımın lisansını size satmaktan mutlu oluruz Sony" diyerek tanıtıyor ve Sony ile adeta dalga geçiyorlar. Sony bu konuda geri adım atmaz herhalde diye düşünüyorum ama Dbrand'in de dediği gibi Sony zamanında yan paneller için tescilli tasarım patenti almadıysa yasal olarak yapabileceği çok fazla bir şey olmayabilir. Bu da Dbrand'in nasıl Sony'e bu kadar rahat meydan okuyabildiğini açıklıyor olsa gerek.

Bu arada Dbrand'in ürün sayfasını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm, müthiş bir tasarım yapmışlar.

Üst Alt