Son Konu

2 Kilo 50 Gram Ağırlığında Bilezik Yaptı; 1 Milyon TL'ye Satışa Çıkardı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ea9274a5f0f4d7bec4210caea03022ba84b1777a.jpg

Gaziantep'te, kuyumcu İdris Kılıç, 2 kilo 50 gram yükünde bilezik yaptı. İdris Kılıç, 24 ayar has altından elde ettiği ve üzerine Ayasofya Camii işlemesini yaptırdığı bileziği 1 milyon TL bedel biçerek satışa çıkardı.

Kuyumcu imalatçıları ham olarak aldıkları altınları, yapılan kuvvetli çalışmaların akabinde işleyerek ziynet eşyası haline getiriyor. Yaklaşık bin derecelik özel ocakta eritilen altınlar, yapılan süreçlerin akabinde bilezik, kolye ve çeşitli takılara dönüşüyor. Gaziantepli kuyumcu İdris Kılıç alışılmış bilezik imalatının dışına çıkarak, 2 kilo 50 gram yükünde bilezik üretti. Üzerine de Ayasofya Camii'nin işlemesini yaptıran Kılıç, 1 milyon TL paha biçtiği bileziği vitrinine koydu.

"Bileziği yapmamız 3 gün sürdü"

Bu büyüklükteki bir bileziğin üretim etabının zahmetli ve ustalık gerektirdiğini anlatan İdris Kılıç, bileziği 3 günde tamamladıklarını söyledi. Sırf üzerinde Ayasofya Camii işlemesinin bile 1 gün sürdüğünü aktaran Kılıç, olağan kurallarda üretime devam etseler bu mühlet zarfında bin adet bilezik yapabileceklerini aktardı. Has altının bileziğe dönüşen seyahati sırasında her bir süreçte tartının azaldığını belirten Kılıç, maksadının net 3 kilogram bilezik yapmak olduğunu fakat sürece ve üretim sırasında 2 kilograma düştüğünü tabir etti.  İdris Kılıç, “Bu bileziği yapmamız biraz uzun sürdü ağır ve işçilikli bir eser olduğu için çok emek sarf ettik. Bileziği yapmamız 3 gün sürdü. Yalnızca 1 gün modelini çizmekle uğraştık. Bu bileziği yapmak ile geçen müddette 800 ile 1000 tane ortası bilezik yapabilirdik. Bilezik için 3 kilo altın eğilip büküldü 1 kilo fire verdi. 2 kilonun üzerinde olan bileziğimizin 1 milyon TL pahası var" dedi.

"Guinness Rekorlar Kitabı'na da müracaat edeceğiz"

Bileziğin 24 ayar altından yapıldığını söyleyen İdris Kılıç, bu ağrılıkta daha evvel bilezik yapılıp yapılmadığının ve yapılmadıysa en ağır bilezik olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na alınmasını isteyerek, "Bunu birinci biz yaptık, gerekirse gelip araştırsınlar. Daha evvel ben yapanı görmedim. 2 kilo bilezik olarak kayıtlara geçsin Guinness Rekorlar Kitabı'na da müracaat edeceğiz. Öncelikle internetten araştırdım ve 1 kilonun üzerinde bile bilezik yapan olmamış. Bunun üzerine ne yapabiliriz diye araştırma yaptım. Ayasofya'yı düşündüm, mescide çevrildikten sonra bizim için kıymetli bir yer oldu. Hem ağır hem de görsellik bakımından da ilgi çeksin istedik. Yaptığımız bilezik 2 kilonun üzerinde çıktı fakat amacım 3 kilonun üzerine çıkartmaktı. İlerde 3 kiloluk da bilezik yapacağım. Bu bileziği yapmak için 4 kilo altın erittik. Erittiğim 4 kilo kalıp olarak 3 kiloya düştü. Bitmiş olarak ise 2 kilo 50 gram çıktı. Bileziği yaparken ister istemez gramda azalmalar oluyor. Üretim kademesinde keserken, kenarlarını tıraş ederken, içini, üstünü ve desenini verirken her etabında gramajı azalıyor. O yüzden 4 kilo olarak başladığımız bu iş 2 kilo 50 gram olarak tamamlandı" diye konuştu.

Üst Alt