Latest Thread

Adet kanamasında pıhtılaşma neden olur?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Adet kanında pıhtı olması normal mi?​

Adet döneminde kanda pıhtılaşma görülmesi genellikle kadınlar tarafından normal karşılanan bir durumdur. Kanda meydana gelen pıhtının rengi kahverengi veya açık kırmızı şeklindedir.

Adet döneminde koyu renkli kanama ve parca gelmesi ne demek?​

Uzun süre oksijenle temas eden kanda renk koyulaşması görülür. Adet döneminin başında ve sonunda adet kanamasında koyulaşma ve kahverengi kan normal kabul edilir. Adet döneminde kanın vücuttan çıkması uzun sürerse oksijene maruz kalma süresi arttığı için kahverengi kanama şikayetleri olacaktır.

Pıhtılı kanama neden olur?​

Normal koşullarda, kan pıhtıları kan damarı duvarlarındaki küçük kesik ya da çatlakları kapatmak ve kanamayı durdurmak için oluşur. Kan damarındaki kan akımının yavaş olması da kan pıhtısı oluşumuna neden olabilir. Örneğin, bir kan damarı daraldığında, kan damar içinde hareket ettiğinden yavaşlayabilir.

Pıhtılı adet kanaması hamilelik belirtisi mi?​

Bu kan siyah, kahverengi veya pembe olabilir. Söz konusu durum yerleşme kanaması, implantasyon kanaması veya üstüne görme diye anılır. Üstüne görme gebelik belirtisidir. Bazı kadınlarda 1 saat sürerken bazılarında 3 gün devam edebilir.

Ara kanamalar ne zaman tehlikelidir?​

Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalarda hemen bir doktora başvurmak gerekir .Bu durumda ilk olarak pelvik muayene ve sonrasında fiziksel muayene uygulanması gereken süreçler arasında yer alır. Teşhis için yapılacak testler ile adetten 10 gün sonra görülen kanama nedenleri belirlenebilir.

Adet dönemi dışında gelen kan neden gelir?​

Adet dışı kanama çoğunlukla altta yatan bir probleme bağlıdır, bu nedenle bir hastalık olarak değil daha çok bir belirti olarak düşünülmelidir. Sebep kafa içindeki iç salgı bezlerine bağlı olabileceği gibi tiroid bezi, böbrek üstü bezi hastalıkları hatta rahim kanserleri dahi olabilir.

Siyah adet kanı neyin belirtisi?​

Adet kanının siyah olması neye işaret eder? Yoğun bir kanama döneminden sonra gelen kanın çok koyu, siyaha yakın bir renkte geldiği de görülebilir. Kanama artık çok azaldığı için rahimde bekleyerek dışarı çıkabildiği için iyice koyulaşmıştır. Adet kanının koyu gelmesi endişe edilecek bir durum yoktur.

Kan pıhtısı haftalık düşükte et parçası nasıl olur?​

Bunlar arasında düşükte en merak edilen parça gelmesidir. Hamilelikte düşüğün olduğunu kanıtlayan şey vajinadan parça gelmesidir. Vajinadan gelen parça şekilsiz bir parça olsa da bu bebek olabilir. Bu gibi durumlar yaşandığında gelen parçanın bir kaba konması ve ardından o parça ile doktora gidilmesi gereklidir.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Adet kanamasında pıhtılaşma neden olur?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst