Son Konu

Tatilin Faturası Henüz Gelmedi: Vaka Sayılarında Büyük Artış Bekleniyor...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-76dbba0b73478e76d113dc4be99b34562bf3de42.jpg

Bayramda tatilcilerin uğrak noktası olan Muğla'da, olay patlaması yaşanabilir. Muğla Tabip Odası Lideri Dr. Cafer Şahin, "iki hafta içinde 50-60 binlere çıkabilir hadise sayısı. Önlemlerde tekrar geri saracağız" dedi.

Kurban Bayramı tatili boyunca nüfusu 6 kat artan Muğla’da Tabip Odası Lideri Dr. Cafer Şahin, kentte iki hafta içinde olay patlaması yaşanacağını söyledi.

Duvar’dan Eren Topuz’un haberine nazaran, koronavirüs aşılama oranında yüzde 85,1 ile birinci sırada bulunan kentte haftalık olay sayısında da artış yaşandı. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan Vilayetlere Nazaran Haftalık Hadise Sayısı tablosunda 3-9 Temmuz haftası 100 bin bireyde görülen hadise sayısı 16,69 iken bu sayı 10-16 Temmuz haftasında yüzde yüz yükselerek 33.44 oldu.

Muğla Tabip Odası Lideri Şahin, kentteki olay artışlarının PCR testlerinin olumluluğuyla alakalı olduğuna dikkat çekerek "Hastaneye ve ağır bakımlara yatışlarda birebir oranda artış yok" dedi.

Hadise sayılarındaki artış mevt oranına yansıyacak mı?

Şahin, "İki hafta içinde olay patlaması yaşayacağız. Bugün 12 bin oldu, yarın 15 bin, sonraki gün 17 bin… Katlanarak gidecek. 20 binlerle hudutlu kalmayabilir, 50-60 binlere çıkabilir olay sayısı. Önlemlerde tekrar geri saracağız. Lakin aşılama oranı istediğimiz süratte ve düzeyde olmamasına karşın, Türkiye genelinde hastaneye yatış ve mevt oranlarında düşüş olmasını bekliyorum. Olay sayısına oranla mevt artışı olmayacak diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

'Mevcut hadiselerin yüzde 70'i delta varyantı...'

Delta varyantı ilgili Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamalarını eleştiren Şahin, “Avrupa’da hadiselerin yüzde 90’ı delta varyantı. Rusya’da daha yüksek. Biz diyoruz ki ‘Bizde delta varyantı sayısı bini geçmedi’. Ben şu anki müspet hadiselerin yüzde 70-80’inin delta varyantı olduğunu düşünüyorum. Zira biz dünyadan yalıtılmış değiliz. Birebir insan hareketliliği devam ediyor. Hatta biz daha teşvik ediyoruz. Rusya’da aşılanma oranı yüzde 10’larda, halkın yüzde 90’ı daha aşılanmamış. Delta varyantı turistler geliyor şu anda. Bu da delta yayılımını artıracak” tabirlerini kullandı.

Üst Alt