Son Konu

Eski Bir Facebook Çalışanından Zuckerberg Çıkışı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
eski-bir-facebook-calisanindan-zuckerberg-cikisi-istifa-etmesi-gerek-1558529087.jpg

Facebook'un eski güvenlik şefi Alex Stamos, geçtiğimiz gün düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak katıldı. Mark Zuckerberg ile ilgili dikkat çeken bir çıkış yapan Stamos, Zuckerberg'in gücünün artık denetim edilemez olduğunu, kendisini aklamak için CEO'luk vazifesinden istifa etmesi gerektiğini belirtti. Stamos ayrıyeten, şirketin CEO'luk hizmeti için aklında olan bir ismi de açıkladı.

8af5f7cbdfb3c19aee6c15d4a316edf052a10dfa.jpeg

Facebook'un son yıllardaki büyümesi su götürmez bir gerçek. Instagram ve WhatsApp platformlarının da satın alınmasıyla birlikte Facebook'un eli daha da güçlenmiş oldu. Gelgelelim ortaya çıkan data ihlalleri ve saklılık koşullarının aşılması, Facebook ve mahsusen de Mark Zuckerberg'in başını önemli mealde ağrıttı. Siyasi güçlerin de dikkatinden kaçmayan Facebook, yaptığı ihlaller nedeniyle de yargı organları tarafından gözetim altına alındı. Velev son olarak yaptıkları ihlaller nedeniyle Facebook'a 5 milyar dolarlık bir cezanın kesilebileceği söyleniyor.

Stamos bu hususa da vurgu yaparak bu kadar büyük bir gücün denetimden çıkmasının devletler için büyük riskler taşıyabileceğini belirterek, bu gücün ne olursa olsun denetim altında tutulması gerektiğini belirtti. Velev bu hususta Zuckerberg'in tarafına geçebilecek ismin de Microsoft'un yöneticisi Brad Smith olabileceğini söyledi. Smith'in kişiliğinin ve kültürünün, Facebook'un daha şeffaf yönetilmesi için iyi olduğunu belirten Stamos'un bu fikrine ilgili taraflardan bir açıklama gelmedi.

Stamos'un istifa daveti, Zuckerberg için yapılmış olan birinci davet değil. Son davet olmayacağı da aşikar. Geçtiğimiz günlerde de Facebook'un kurucu ortaklarından ancak daha sonra şirketle olan bağını kesen Chris Hughes da Stamos'a benzeri açıklamalarda bulunmuş, Zuckerberg'in gücünden bahsederek Facebook'un bölünmesi gerektiğini söylemişti.

Üst Alt