Son Konu

İlhan Selcuk Kimdir Hakkında Bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlhan Selcuk
Doğum 11 Mart 1925Aydın
Olumu 21 Haziran 2019İstanbul
Meslek Gazeteci, yazar

1961 yılından itibaren duzenli olarak gazetecilik mesleğini devam ettirmiş ve farklı gazetelerde calışmıştır Bunlar arasında Akşam, Tanin ve 1991 yılından vefatına kadar devam ettiği Cumhuriyet Gazetesi vardır 12 Mart doneminde darbe teşebbusu ile yargılanmış ve işkence gormuştur Adı siyasi olaylar ya da devlete karşı yapılan operasyonlar arasında surekli gecmiş ve son olarak Ergenekon operasyonunda iki gun gozaltında tutulmuş ve ifadesi alınmıştır Bu olaydan birkac yıl sonra 85 yaşında vefat etmiş ve Nevşehir ’in Hacıbektaş ilcesinde toprağa verilmiştir

AİLE, İŞ VE EĞİTİM HAYATI
Aydın doğumlu olan yazarımız Anne tarafından ermeni kokenlidir Eğitim hayatını ceşitli okullarda tamamladıktan sonra Hukuk Fakultesinde eğitim alır ve bu bolumden mezun olur Avukatlık mesleğinin yanı sıra matbaa işletti ve ceşitli gazetelerde yazı işleri mudurluğu yaptı

İlk yazılarını 41 Bucuk isimli dergide yayımladı ve daha sonrasında bircok gazetede yazılar yazdı Hayatının son donemlerinden vefatına kadar ise Cumhuriyet Gazetesinde yazılarını yayımladı ve başyazar olarak gorev yaptı

EDEBİ HAYATI
İlk iki kitabını bir seyahatname tarzında kaleme aldı ve gittiği yerler uzerine incelemelerde bulundu Yuzbaşı Selahattin adında iki ciltlik bir romanda yayınladı

Eserleri daha cok ideolojik ve fikir icerikliydi bunlardan bazıları Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri, Yeni Krallar Yeni Soytarılar, Ağlamak ve Gulmek, Duşunuyorum Oyleyse Vurun, Gorulmuştur, Ziverbey Koşku ve Japon Guludur

Üst Alt