Son Konu

Tunç Soyer'den 'Enver Aysever' Açıklaması: 'İhalenin İptal Edilmesi Talimatını Verdim'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-91e67ffcf2b1a0575df1a56b1c14b856f7608096.jpg

Gazeteci Enver Aysever'in, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 18 günde 238 bin TL kazandığı argümanlarına ait bir açıklama da Tunç Soyer'den geldi.  Soyer "Söz konusu ihalenin iptal edilmesi talimatını verdim" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin vereceği okur müelliflik eğitimi kapsamında gazeteci Enver Aysever'in, 20 bireye toplamda 18 gün eğitim vererek kurs için günlük 13 bin 250 lira kazanacağı argümanları kamuoyunda tartışma yaratmıştı.

Ayrıntılar için

Aysever bugün bir açıklama yaparak ihale ve bahsi geçen meblağ ile ilgisinin olmadığını söyledi

Soyer: İhalenin iptal edilmesi talimatını verdim

Aysever'in açıklamasının akabinde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de bir açıklama yaparak, "Gazeteci Muharrir Enver Aysever’le Hayat Uzunluğu Eğitim başlıklı hizmet alımı mutabakatının ihale süreci konusunda Belediyemiz ismine açıklama yapılmıştır. Kamuoyunda oluşan hassasiyete kayıtsız kalmam mümkün değildir. Kelam konusu ihalenin iptal edilmesi talimatını verdim" dedi.

"9 ay sürecek eğitim programı için ödenecek fiyat 90 bin TL"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama ise şu formda:

"9 ay sürecek eğitim programı için ödenecek meblağ 90 bin TL'dir. Hayatı her manada olumsuz tarafta etkileyen pandemi sürecinde muhtaçlık duyan tüm toplum kesitlerine dayanak sağlamak üzere misyon yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi sanatsal alanda da sürdürülebilirliğin sağlanması için üzerine düşen vazifesi yerine getirmektedir. Öncelik verdiğimiz hususlardan biri de sanatsal üretim kadar bu alandaki eğitim çalışmalarının da aksamamasıdır. Kelam konusu hassasiyet çerçevesinde belediyemize sunulan projelerden uygun görülenlerin hayata geçirilmesi için gerekli adımlar atılmaktadır ve gazeteci-yazar Enver Aysever'le yapılan Ömür Uzunluğu Eğitim hizmet alımı da bu kapsamda değerlendirilmelidir. 

9 ay sürecek eğitim programına ait kamuoyuna yansıyan yorumlar nedeniyle, birtakım yanlış yahut eksik bilgileri düzeltmek ismine kelam konusu açıklamanın yapılma zaruriliği doğmuştur. 

Öncelikle bilinmesi gereken nokta pandemi sürecine bağlı olarak gelişen şartlar nedeniyle birinci ihalenin akabinde program revize edildiğinden ödeme miktarının 90 bin TL'ye indirilmiş olduğudur. Kelam konusu eğitimlere ait hizmet alımı açık ihale ile yapılmış, 14 gün ilanda kalmıştır. Ülke genelinde 5 firmanın teklif sunduğu ihale sonucu 238 bin 500 lira bedelle sonuçlanmıştır. Süreç olabilecek en şeffaf halde, açık olarak gerçekleştirilmiştir. 

Hizmet alımı kapsamına eğitimin yanı sıra konaklama, ulaşım ve yemek sarfiyatları dahil edilmiş, lakin eğitimlerin online olması durumunda eğitim bedeli harici kalemlerde ödeme yapılmayacağı da belirtilmiştir. Bugün gelinen nokta itibariyle pandemi kaynaklı kısıtlamaların şimdi sona ermemesi nedeniyle eğitimlerin online yapılmasına karar verilmiştir. 

Bu kapsamda 58 bin 500 liralık kısma ait hak edişlerde ödeme yapılmayacaktır. Ayrıyeten eğitimlerin, 9 aylık dönemde ayda 1 kere olacak halde revize edilmesi nedeniyle yalnızca 90 bin liralık eğitim hizmet bedeli ödenmesi ön görülmektedir. 3'er aylık dönemlerde, toplamda 60 kişi müelliflik atölyesi ve ömür uzunluğu eğitim hizmetlerine katılabilecektir. Toplamda 36 saat yapılacak eğitimler 20'şer kişilik kontenjanla 3 aylık dönemlerde gerçekleştirilecektir. Özetle 9 aylık eğitim programı için Belediyemiz tarafından yapılacak ödeme ölçüsü 90 bin TL'dir. 

Eğitim programının kapsamı: 

Müelliflik atölyesi temelinde yapılacak eğitimlerde, okur ve müellif ortasındaki görünmez bağlantının gücü hakkında münazara, her iştirakçinin ilgi duyduğu edebiyat tipine nazaran tahlil ve yönlendirilmelerin yapılması ve bu kapsamda ferdî alıştırma ödevlerinin verilmesi, Türk Edebiyatı dışında, dünya klasikleri müellifleri ve yapıtlarından örneklemeler ve münazara atölyeleri, 'Kitap mi okuyucuyu seçer, yoksa okuyucu mu kitabı seçer' münazarası, deneme, anı, 'biyografi yazıları gerçek mi, gerçek dişi mıdır' münazarası yapılmaktadır. Ayrıyeten yazarlıkta kurgunun nasıl olması gerektiği konusunda eğitimler ve hayal gücünü kullanma hünerleri ve gibisi atölyeler düzenlemektedir. 

Hürmetlerimizle kamuoyunun bilgisine sunarız."

Üst Alt