Ağrısız Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
13 Nis 2018
251,596
7
1,075
31
Türkiye
Ağrısız doğum normal doğumdan tek farkı doğum esnasında anestezinin etkisiyle ağrının hissedilmemesidir.Prensen doğum olarak da bilinen bu doğum şekli nasıl yapılır merak ediyorsanız hepsi yazımızda.
Ağrısız doğumda normal doğumla birebir aynıdır. Sezaryen doğum bir ameliyattır. Ancak ağrısız doğum bir normal doğumdur. Ağrısız doğumun normal doğumdan tek farkı doğum esnasında hiçbir ağrı hissedilmemesidir. Doğum esnasında bölgesel anestezi uygulanmaktadır. Uygulanan anestezi sayesinde bölge uyuşturulmakta ve ağrılar, sancılar hissedilmemektedir. Ağrısız doğumda anne kasılmaları hisseder, bebek doğuma yaklaştıkça karnında ağrı da hisseder ancak çok şiddetli sancı hissetmez. Anne bu esnada ıkınarak bebeğin doğum yolunda ilerlemesini sağlamaktadır. Bu doğumun en önemli avantajı ise anne doğumu daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ayrıca doğum esnasında anne çok fazla yorulmayacak dolayısıyla da doğumdan sonra bitkin düşmeyecektir.

Doğum Evreleri

Doğum anne rahmine bebeğin düşmesinden sonra büyümeye başlaması ve büyümesini takip eden aşamada bebeğin doğum kanalını takip ederek dünyaya gözünü açması olarak tanımlanabilir.

Doğum evrelere yahut aşamalara ayrıldığında üç aşamadan bahsedebiliriz. Doğum açılma, bebeğin çıkışı ve bebeğin eşinden ayrılması olarak üç evrede oluşmaktadır.

Doğum Ne Kadar Sürüyor?

Doğum süresi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişmektedir. Doğum süresini etkileyen faktörlerin başında doğumun kaçıncı doğum olduğu önemlidir. İlk doğumla, üçüncü, dördüncü doğum arasında elbette ki fark vardır. Bunun yanı sıra doğum esnasında annenin kilosu, bebeğin kilosu, bebeğin boyu, bebeğin anotomik yapısı ve annenin ruh hali çok büyük önem taşımaktadır. Bu faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de ilk doğumlarda genel olarak doğum süresi 6 ile 9 saat sürerken ikinci, üçüncü çocuklarda doğum süresi 3 ile 5 saate kadar inmektedir.

Doğum Ağrısı

Doğum ağrısı tamamen kendine has bir ağrıdır ve anne adaylarının dillendirdiklerine göre hayatlarında yaşadıkları, görüp geçirdikleri en şiddetli ağrıdır.

Doğumun ilk evresi dediğimiz açılma evresindeki ağrılar genel olarak adet sancısı gibi gözlemlenmektedir. Bu ağrılar çok şiddetli değildir ve anne bu evrede dayanılmaz bir ağrıyla karşılaşmaz. Anne adayının açılma evresinde sancı yaşamasının sebebi rahim kasılmaları ve rahim boyunun genişlemeye başlaması ve doğum kanalının açılmasıdır.

Doğumun ikinci evresi bebeğin çıkışı evresidir. Bu evrede annenin sancıları çok fazla şiddetlenmekte ve anne dayanılmaz bir ağrıyla baş başa kalmaktadır. Bu aşamada anneye anestezi yapılmazsa anne çok şiddetli ağrı yaşayacaktır. Ve anne adayı doğum esnasında da çok fazla yorulacak ve bitkin düşecektir. Eğer ki ağrısız doğum yapılacaksa anneye anestezi bu aşamada yapılmaktadır. Bu aşamada lokal anestezi yapılmakta ve anne doğum esnasında şiddetli ağrı yaşamamaktadır.

Ağrısız doğumda lokal anestezinin uygulanması için kasılmaların düzenli hale gelmesi beklenmektedir. Kasılmalar düzenli hale geldikten ve rahim ağzı yaklaşık olarak %60 - %70 civarında inceldikten sonra uygulanmaktadır. Lokal anestezi uygulanmasıyla birlikte anne bölgedeki şiddetli ağrıları hissetmeyecektir.
 
Üst