Son Konu

Mantar zehirlenmesinde ne yapmalı?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mantar zehirlenmesi tedavisi, mantar zehirlenmesinde yapılması gerekenler ve mantar zehirlenmesinde ilk yardım nasıl uygulanır zehirlenme belirtileri meydana geldiği anlarda şok, koma ve olum halinin meydana gelmemesi icin mantar zehirlenmesinde yapılacaklar

Mantar zehirlenmesi tedavisi, mantar zehirlenmesinde yapılması gerekenler ve mantar zehirlenmesinde ilk yardım nasıl uygulanır zehirlenme belirtileri meydana geldiği anlarda şok, koma ve olum halinin meydana gelmemesi icin mantar zehirlenmesinde yapılacaklar sagliksitenizcom’da acıklandı

Doğada kendinden yetişen, kırda ve ağac diplerinde bulunan bircoğumuzun da lezzetine doyamadığı mantarların zehirli ve zehirsiz ceşitleri olduğu icin, bu iki ceşit arasında ayrım yapmak da zor olduğundan anlamadan mantar zehirlenmesi ile karşılaşılabilir Zehirsiz olduğundan emin olmadığınız mantarları kesinlikle toplamamalı, yememelisiniz Ola ki zehirli bir mantar yediniz ya da cevrenizdeki kişikişiler yediler o halde mantar zehirlenmesinde ne yapmalı, ilk yardım uygulaması hakkında bilgi edinelim
Zehirli mantarlar pişirilseler dahi yinede zehirlerle Mantar zehirlenmesi durumunda goz yaşarması, bol tukuruk salgısı, kusma, terleme, karın ağrısı, ishal, baş donmesi, goz bebeklerinde kuculme gibi belirtiler meydana gelir Bu belirtiler genellikle mantarı yedikten 3 saat sonra kendini gosterir Eğer hemen doktora gidilmez ve mantar zehirlenmesi ilk yardım uygulamaları yerine getirilmez ise şok ve koma gelişebilir, solunum yetmezliğinden olum meydana gelebilir
Mantar zehirlenmesi anında yapılması gerekenler zehirlenen kişinin kusmasıdır Tuzlu su, ipeka şurubu veya parmakla kucuk dile dokunmak kusmayı kolaylaştırır Kusmanın yanı sıra ishal da zehiri vucuttan atmanın bir yoludur Eğer zehirlenme anında ishal gorulmez ise mushil ilacı alınarak bağırsaklar boşaltılmalıdır Mantar zehirlenmesinde yapılacaklar yerine getirildikten sonra hasta derhal hastaneye goturulmelidir Hastaneye giderken mantar orneği de yanınızda bulunursa tedavi netlik kazanır Mantar zehirlenmesi tedavisi icin deri altına veya damar icine tesirli bir ilac yapılır Tedavi sonrası ise karbonhidrat bakımından zengin beslenmek gerekir
h 3Mantar zehirlenmesinde ne yapmalı?

Üst Alt