Latest Thread

Ahmed Paşanın hocası kimdir?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Ahmet Paşa kimdir?​

15. yüzyılda Sultan II. Mehmed ve Sultan II. Beyazıd dönemlerinde kazaskerlik, vezirlik, sancak beyliği ve kadılık gibi yüksek görevleri yüklenmiş bir ulema sınıfı mensubu ve çok tanınmış bir Divan Edebiyatı şairidir. Kendisi Fatih Sultan Mehmet'in öğretmenidir.

Şeyhi Kimdir Kısaca Hayatı?​

Şeyhî (ö. 1431), Kütahya doğumlu 15. asır Türk divan şairi ve tabip. Kendinden sonra gelen birçok şairi etkilemiş bir şairdir. Harnâme adlı hiciv mesnevisi ve Fars edebiyatının ünlü şairi Nizami'nin aynı adlı eserinden Türkçeleştirdiği Hüsrev ü Şîrîn adlı aşk mesnevisi en ünlü eserleridir.

Necati Kimdir ve Eserleri Nelerdir?​

Üne kavuştuktan sonra Şehzade Abdullah'ın divan kâtipliğini yapmış, bir süre de sarayda çeşitli görevlerde çalışmıştır. 1509 yılında öldüğü düşünülse de bu tarih kesin değildir. Necati, Türk divan şiirinin gelişme döneminin (15. yüzyıl sonları – 16. yüzyıl başı) en önemli isimlerindendir.

Ahmet Paşa Kerem kasidesini neden yazmıştır?​

Tarlan'a göre, Ahmed Paşa Kerem kasidesini ölüm korkusuyla değil padişa- hın ilgisini ve beğenisini tekrar kazanmak için kaleme alır.

Ahmet Paşa kimdir edebiyat?​

Ahmed Paşa (d. 1426 – ö. 1497), 15. yüzyılda Sultan II. Mehmed ve Sultan II. Beyazıd dönemlerinde kazaskerlik, vezirlik, sancak beyliği ve kadılık gibi yüksek görevleri yüklenmiş bir ulema sınıfı mensubu ve Divan Edebiyatı şairi.

Ahmet Paşa’nın eseri nedir?​

*Fatih Sultan Mehmet'e yazdığı “güneş, kerem”, Cem Sultan'a yazdığı “benefşe, ab” redifli kasideleri ünlüdür. *Ayrıca “Vay gönül vay bu gönül vay gönül ey vay gönül” nakaratlı murabbası çok beğenilmiş ve bu esere nazireler söylenmiştir. *Ahmet Paşa şiirlerini Divan'ında bir araya getirmiştir.

Şeyhinin mahlası nedir?​

15. yüzyılın büyük divan şâiri, sultân-üş-şuarâ. Asıl adı Yûsuf Sinân olan Şeyhî, Germiyan (Kütahya)lıdır. Asıl mesleği tabîblik olması sebebiyle Hekîm Sinân adıyla şöhret kazanan bu büyük şâir Hacı Bayrâm-ı Velî'ye intisâbı dolayısiyle Şeyhî lakabını almış ve böyle tanınmıştır.

Şeyhi kimdir eserleri?​

Şeyhi'nin başlıca eserleri Divan, Harnâme ve Husrev-ü Şirin'dir. Kenz-ül Menafi, Habnâme ve Neynâme adlı eserleri tıbba dair eserlerdir. Hâb-nâme adını taşıyan eserinin Attar'dan çevrilmiş bir mesnevisi olduğu zannedilmektedir. .
 

Yazar: moderatör
Article Title: Ahmed Paşanın hocası kimdir?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst