Son Konu

Tasarruf Nasıl Ne Şekilde Ve Nerelerde Yapılabilir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tasarruf Nedir? Nasıl Ne Şekilde Ve Nerelerde Tasarruf Yapılabilir?

Yaşamın devam etmesinde,insanların ve diğer canlıların kullandığı,vazgecilmez olan maddelerin tuketimindedikkatli davranma,gereği kadar kullanma,idareli tuketmeye tasarruf denir Uzerinde yaşadığımız dunyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları, butun kaynakların, tukenen cinsten kaynaklar olduğunu, duşunecek olursak,bu yaşamsal kaynakların bir gun tukeneceği kacınılmaz bir sondur

İnsanlığın yaşamsal kaynakları olan bu maddelerin, bilincsizce tuketilmesi yada tuketilmesi esnasında cevreye verilen zararların,bazı maddelerin tuketilmeden yok olmasına sebep olduğu, tuketilen bazı maddelerin ise bir miktar enerji kullanılarak geri donuşumlerinin mumkun olmasına rağmen,bu enerjinin harcanarak geri donuşumun sağlanmadığı, insanlığın ortak malı olan bazı maddelerin, insanlığın bazı kesimleri tarafından ekonomik guc ve ustun olma hırsı gibi, gayeler icin kullanılması tahribatın boyutlarını artırmakta ve verilen zararlar onune gecilmez bir hızla insanlığın yaşamını tehdit edecek duzeylere gelmektedir

Dunyamızda var olan,su,hava,toprak,bitki,hayvanlar,petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklardır Bilincsiz ve aşırı tuketim nedeniyle bu kaynaklar her gecen gun biraz daha azalmakta Nispeten daha uzun sureli olan,guneş enerjisi ve ruzgar gibi enerji kaynakları ise insanlık tarafından henuz yeteri kadar kullanılmamaktadır Yada bu enerjilerde yararlanmak icin kurulan sistemlerin ekonomik olarak pahalı sistemler olması nedeni ile insanlık henuz bu kaynaklara yeteri kadar yonelmemiştir Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden, daha cazip gelmektedir

İnsanlık gorulen ve hicte uzak olmayan bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır İnsanlığı tehdit eden tehlikeye karşı, dunyanın ortak malı olan bazı tuketim maddelerinin bilincsizce tuketilmesi insanlığı ortak tavır almaya zorlamaktadır Ortak tavır alınabilmesi icin insanlara, eğitim yolu ile tasarruf yapma,bilincli tuketicilik, dunyanın ortak malı olan bazı tuketim maddelerine sahip cıkma,gibi istendik davranışların kazandırılması gerekmektedir

Tasarrufun yapılabileceği alanlar:

Yaşamın her alanında, her tulu eylem ve hareketlerde tasarruf yapılacak,alanlar mevcutturBiz bu alanları kısaca şu ana başlıklar altında toplaya biliriz

1 Enerjide tasarruf:

2 Tuketimde tasarruf

3 Zamanda tasarruf

4 Uretim aşamasında tasarruf

Üst Alt