Son Konu

Aydın Doğan Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Aydın Doğan Kimdir

Aydın Doğan Hayatı Kısaca

Doğan, 1936 yılında Gumuşhane'de doğdu Lise oğrenimini Erzincan'da tamamlayan Doğan universite eğitimine, daha sonra Marmara Universitesi olan İstanbul Yuksek İktisat ve Ticaret Mektebi'nde devam etti

1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni satın alarak medya sektorune giren Doğan, Turkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı oldu 1998 ise Tokyo'da yapılan Dunya Yayıncılık Birliği toplantısında Turkiye'den, secimle ilk kez Yonetim Kurulu uyeliği'ne secilen kişi oldu 1999 senesinde Turkiye Cumhuriyeti Devlet Ustun Hizmet madalyası ile odullendirildi ve aynı yıl Girne Amerikan Universitesi'nden ve 2000 yılında da Ege Universitesi'nden fahri doktora unvanı aldı 2004 yılında Dunya Gazeteler Birliği (World Association of Newspapers WAN) toplantısında secimle Yonetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'na getirilen ilk Turk oldu

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı'nı kurarak, kultur, eğitim, sosyal alanlarda yapmakta olduğu hizmetlerini bir şemsiye altına topladı Kendisini ve aile fertlerinin ismini taşıyan sekiz okul yaptırdı Vakıf her yıl dunyanın en saygın odullerinden biri olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatur Yarışması'nı duzenliyor, Genc İletişimciler Yarışması ile de iletişim oğrenimi gorenlere destek veriyor Ayrıca verdiği Aydın Doğan Odulu'yle edebiyattan muziğe, mimarlıktan sosyal bilimlere kadar ceşitli kultur ve sanat alanlarına da destek oluyor

Kurduğu Doğan Medya Grubu ile, Posta, Hurriyet, Radikal, Fanatik, Referans ve Hurriyet Daily News gazetelerini; ayrıca Kanal D, CNN Turk'un de icinde bulunduğu 21 televizyon kanalını bunyesine kattı

Bunların yanı sıra; Petrol Ofisi şirketini de holding bunyesine katmıştır 1998 yılında medyada daha yetenekli elemanlar yetiştirebilmek icin Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesini actı Medya Holding bunyesinde de 50'nin uzerinde şirketin sahibidir

kaynak:wikipedia

Üst Alt