• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Akaryakıt (Benzin, Mazot) Fiyatları Neden Düşmüyor

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Akaryakıt Benzin Mazot fiyatları Neden Düşmüyor
Yüzyıllardır bizim topraklarımız olan Anadolu toprakları, dünyanın en pahalı benzin, mazot ve LPG’sini kullanıyor. Neden? Türkiye’de benzin fiyatları neden yüksek? Dünya üzerindeki akaryakıt fiyatları düşmesine rağmen bizim ülkemizde Akaryakıt Benzin Mazot fiyatları neden düşmüyor, bu soruların cevabını arıyoruz.
Akaryakıt Benzin Mazot fiyatları cep yakıyor
Petrol fiyatları neredeyse %50 oranında düşerken bizim fiyatlarımızdaki yükselmenin en büyük sebebi elbette ki dolar. Petrol borsası Amerika’nın elindedir. Türkiye gibi, kullanacağı petrolü dışarıdan alacak olan ülkeler bu ithalatı dolar üzerinden yapmak zorundadır. Petrol fiyatlarının ani düşüşü Amerikan borsasına oturacak, dolarda dengesizlikler oluşacak, hatta bu olay tüm dövize etki edecek, doğal olarak bizim önceden 1 liraya aldığımız petrol, şimdi 2 liraya alınacak ve dolayısıyla fiyatlarda alçalma olmayacaktır. Petrol fiyatı ne kadar düşse de doğru orantıda dolar fiyatı da o kadar artacak, Amerika kendini sağlama almış olacak, bizim petrol fiyatlarımızda hiçbir şekilde bir değişme olmayacaktır.Rant bekçileri musluğu kendine çeviriyor
Bu durumda krizlerden nemalanan para babaları petrolün düşmesini kendi lehine çevirecek, büyük paralarla döviz üzerinde oynamalar yapacak ve para kazanacaklardır. Yine doğru orantıda devletimiz bu durumlara karşın kendini korumak amaçlı fiyatlarda köklü bir değişime gidemeyecektir. Zaten oldukça yüksek olan vergiler de cabası. 2014 yılında Enerji ve tabii kaynaklar bakanı Taner Yıldız “Devlet 100 liralık akaryakıtın ortalama olarak 60 lirasını vergi olarak alıyor. Bu 95 oktan benzinde 63 liraya kadar çıkabilir.” demiştir. 2014 yılında devletin akaryakıt ve doğalgazdan aldığı özel tüketim vergisi tam olarak 37,7 milyar TL’dir. Bu ise devlet bütçesine katkıda bulunan en iyi vergilerden biridir.
Senelerdir bu rakamlar değişmedi, azalmadı, aksine arttı. Bunca zamandır belki yanlış politika, belki bizim insanımızın bazı şeyleri başaramamış olması belki de başka sebepler. Ülkenin daha iyi yerlere gelmesi için daha çok çalışıp doğru politika izlenmesi ve her şeyin ilacı olan zamanın bizim lehimize işlemesi dileklerimle, bizim için hakkımızda en hayırlısı olur inşallah.
 
Üst