Son Konu

2021 Yılında Huawei, ABD'den Tamamen Bağımsız Olacak

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2021-yilinda-huawei-abd-den-tamamen-bagimsiz-olacak-1563288003.jpg

ABD Lideri Donald Trump'ın açıklamaları sonrasında ABD idaresi, Huawei'yi karalisteye aldığını ve ABD merkezli şirketlerin, Huawei ile ticaret yapmalarını yasakladığını duyurdu. Pek çok şirket, yapılan açıklamalardan sonra Huawei ile bağını kesti gelgelelim sonradan Amerika Birleşik Devletleri, geri adım atmaya karar verdi.

Huawei'nin geleceği ile ilgili belirsizlikler devam ederken şirketin Fransa Umumi Yönetici Yardımcısı Zhang Minggang, mevzuyla ilgili kimi açıklamalarda bulundu. Minggang'ın açıklamalarına nazaran Huawei, 2021 üzere erken bir tarihte ABD'den külliyen bağımsız olarak ticari hayatını sürdürecek bir hale gelecek.

545f3069668e712f3ada5e844565813d4c220810.jpeg

Verdiği bir röportajda ABD idaresinin almış olduğu yaptırım kararını değerlendiren Minggang, Huawei'nin tüm bu zorluklardan daha da güçlenerek çıkacağını söyledi. Huawei'nin iştiraklerinden bir tanesi olan HiSilicon'un ABD'nin patentlerini kullanmayan işlemci ve sair çiplerin üretimi için çalıştığını söyleyen Minggang, Android'in alternatifi olacak olan işletim sistemiyle ilgili çalışmaların da muvaffakiyetle sürdüğünü söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in arasında yaşanan ticaret savaşlarının Huawei'yi vurduğunu hatırlatan Minggang, Huawei'nin gözlerden uzak bir formda çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Durum bu formda devam ederse 2021 yılına gelindiğinde Huawei'nin ABD'ye gereksiniminin kalmayacağını söyleyecen Minggang, tüm planlarının hazır olduğunu ve bu mevzuda yatırımlarına devam ettiklerini açıkladı. 

Huawei cephesinden gelen açıklamalar, dev şirketin ABD yaptırımlarına karşın ayakta kalacağına inandıklarını gözler önüne seriyor. Her ne kadar şirket hala Android ile yoluna devam etmek istese bile Google'ın karşı çıkması halinde, kendi işletim sistemini kullanabilecek yapıya sahip. İlerleyen periyotlarda Huawei'nin hangi hamleleri yapacağını ve bu yaptırım kararından kimin zarar göreceğini daima birlikte göreceğiz.

Üst Alt