Son Konu

Dede ve Torununun Engelliler İçin Topladığı Mavi Kapakları Çaldılar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-58e24290724a824d0c70b6b286bd95d7979d1a77.jpg

Eskişehir'de topladıkları mavi kapaklarla 500’ün üzerinde engelli bireye tekerlekli sandalye sağlayan emekçi emeklisi Halit Aydoğan ile üniversite öğrencisi torunu Melike Sarıtaş’ın meskenlerinin önündeki 30 çuvalda yaklaşık 160 kiloluk mavi kapak çalındı. Gözyaşlarına hakim olamayan Halit Aydoğan, “Bir engelli kardeşimizin yüzünü güldürmekten yoksun kaldığım için üzgünüm” dedi. Etrafta inceleme yapan polis grupları ise kapakların bulunması için çalışma başlattı.

Eskişehir'de oturan Melike Sarıtaş, dedesi Halit Aydoğan ile birlikte 14 yıldır topladıkları plastik mavi kapaklarla aldıkları tekerlekli sandalyeleri 500’ün üzerindeki engelli bireye ulaştırdı. 

Eskişehir'in yanı sıra toplumsal medya üzerinden Türkiye'nin birçok kentinden de kargo yoluyla takviye alan dede- torunun açtığı toplumsal medyadaki 'dedetorunmavikapak' hesapları ise 100 binin üzerinde takipçisiyle büyük takviye görüyor. 

Dede ve torunun Odunpazarı ilçesine bağlı Sümer Mahallesi’ndeki meskenlerinin önünde etraftan ve kargo ile gelen yaklaşık 30 çuvaldaki 160 kilo yükündeki kapaklar kimliği şimdi tespit edilemeyen bireylerce çalındı.

Polis inceleme başlattı

Halit Aydoğan ile torunu Melike Sarıtaş, çuvalların yerinde olmadığını fark ederek Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne başvurdu. 

Kısa müddette gelen takımlar, konutun önünde ve etrafta güvenlik kamerası incelemesi yaparak hırsızlıkla ilgili soruşturma başlattı.

"O kapaklarla 1 tekerlekli sandalye alabilirdim"

Halit Aydoğan, engellilere tekerlekli sandalye almak için topladıkları kapakların yerinde olmadığını görünce gözyaşlarına hakim olamadı. 

Çalınan kapaklarla en azından bir engelliye tekerlekli sandalye alınabileceğini söz eden Aydoğan, “Emek Mahallesi'nden beni çağırdılar. Ben oraya kapakları almaya gittim. Bir otomobil dolusu kapak doldurdum. 160 kilo civarında bir kapaktı. Getirdim buraya koydum, torunumu çağırdım. Torunumla fotoğrafını çektik, torunum gitti. 5 dakika geçmedi yani ben dedim ‘Şu kapakları içeri alayım’. Bir baktım ne kapak var, ne bir şey.  Bu sokaktan gelmiş değildir bu. O kapaklarla çabucak hemen 1 tekerlekli sandalye alma gücüne sahiptim. Ben kapakların gittiğine üzülmüyorum. Bir engelli kardeşimizin yüzünü güldüremediğim için üzülüyorum. Polise şikayet ettim. İnşallah bulunur, bir engelli kardeşimin yüzü güler” dedi.

"Ne istiyorsunuz bizden?"

Melike Sarıtaş da polise yaptığı şikayetin akabinde şunları söyledi:

"Destek olanlara teşekkür etme maksatlı hepsini görüntüye çektim. Sonrasında mahalleden ‘Şurada kapaklar var, gelip alır mısın?’ diye beni çağırdılar. O kapakları almak için dedemin yanından ayrıldım. 2 dakika sonra dedem de namaz kılmaya gitmiş. Sonrasında dedemden ‘Kapakları çaldılar’ diye bir telefon geldi. Nitekim çok üzüldüm. Düzgünlük yapan insanlara bu türlü köstek olmasınlar. Haberlerde duyuyoruz, engelli kardeşlerimizin akülü otomobilini, akülerini çalıyorlar. Artık sahiden buna bir dur, denilsin. Daha evvel de toplumsal medya hesabımız çalınmıştı. Artık de kapaklarımız çalındı. Ne istiyorsunuz bizden? Ben gelirken yolda birisinden şüphelenmiştim lakin alışılmış ki de asla günahını almak istemiyorum. Otomobilli bir hurdacı ile göz göze geldik. Bayağı yüzüme baktı. Komşularımız öteki yoldan gittiklerini söylüyorlar. Büyük ihtimalle onlar olabilir. İnşallah er ya da geç bulunur, kapaklarımızı alabiliriz” 

Üst Alt