Son Konu

YÖK, Çevrimiçi Anketinin Sonuçlarını Paylaştı

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yok-cevrimici-anketinin-sonuclarini-paylasti-1613652230.jpg

Yükseköğretim Konseyi (YÖK), öğrenci ve öğretim vazifelilerinin COVID-19 salgını sürecinde üniversitelerin geçiş yaptığı online eğitim uygulamasına ait görüşlerini öğrenmek için başlatmış olduğu çevrimiçi anketin ayrıntılı sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran gerçekleştirilen ankete 207 üniversiteden 1 milyon 255 bin öğrenci ile 27 bin 820 öğretim vazifelisi katıldı.

YÖK'ün çevrimiçi anketine 1,3 milyona yakın kişi katıldı

9eb842087f07bf64d85998da8dbd59a63f232da3.jpeg

YÖK’ün gerçekleştirmiş olduğu ankete katılanların yüzde 74’ü lisans, yüzde 22’si ön lisans, yüzde 1’i ise doktora öğrencilerinden oluşuyordu. Ankete katılan öğretim vazifelilerinin ise yüzde 45’ini toplumsal bilimler, yüzde 32’sini de fen ve mühendislik bilimleri alanlarından şahıslar oluşturuyordu.

YÖK’ün bilhassa salgın sürecinde esnek idare anlayışı benimseyerek üniversitelere yetki devranı gerçekleştirmesi konusunda öğrencilerin yüzde 43’ü, öğretim vazifelilerinin ise yüzde 72’si olumlu görüş belirtti. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 83’ü, öğretim vazifelilerinin ise yüzde 97’si uzaktan eğitime erişim sağlayabilecekleri elektronik aygıtlara sahip olduklarının belirtirken; öğrencilerin yüzde 89,6’sı, öğretim vazifelilerinin ise yüzde 97’si internet erişimine sahip olduklarını aktardı.

Öğrenciler ve öğretim vazifelileri, bahar periyodunda de online eğitimin devam etmesinden yana

eaa159f74c552a4ee2a10f0f8492e2306a404227.jpeg

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 90’ı çevrimiçi eğitimde sunulan ders malzemeleri ve içeriklerden yararlanabildiğini belirtmiş olsa da yalnızca yüzde 25’i derslerin çevrimiçi olmasının öğrenmeye olumlu tesiri olduğunu belirtti. Öğrencilerin yüzde 48’i online eğitimin eğitim hayatını olumlu etkilediğini ya da tesirinin besbelli olmadığını belirtirken; yüzde 37’si online eğitimde hem kendisine hem de derslere daha fazla vakit ayırdığını söz etti.

Yüz yüze eğitim konusunda ise öğrencilerin farklı görüşlere sahip olduğunu söylemek mümkün. Yüzde 27’lik bir kesim bahar devrinde yüz yüze eğitime geçilmesini isterken; yüzde 47’si çevrimiçi olmaya devam etmesini talep etti. Yüzde 26’lık bir kesim ise karma eğitimden yana olduğunu belirtti. Ayrıyeten ankete katılan öğrencilerin yüzde 46’sı salgın sonrasında eğitimin yüz yüze devam etmesini isterken; yüzde 29’u çevrimiçi olmaya devam etmesini, yüzde 25’i ise karma olmasını istedi.

Öğretim vazifelilerinin değerlendirmelerine baktığımızda ise yüzde 69’luk kısmın derslere hazırlık çalışmalarına daha fazla hazırlık yazmak zorunda kaldıkları belirtirken; yüzde 43’lük bir kesim öğrencilerin hem derse iştiraklerinin hem de muvaffakiyet durumlarının düşüş gösterdiğini belirtti. Yeniden öğretim vazifelilerinin yüzde 61’i online eğitimin ders verme dışındaki akademik faaliyetlere bir tesiri olmadığını ya da olumlu tesiri olduğunu tabir ederken; yüzde 64'ü eğitimleri verimli yürütebilme konusunda önemli bir zahmet yaşamadığını belirtti.

Öğretim vazifelilerinin yüzde 74’ü, online eğitim sürecinde yeni teknolojik ve pedagojik maharetler edindiğini tabir etti. Yüz yüze eğitim konusunda ise yüzde 61’lik bir kesim bahar devrinin de çevrimiçi devam etmesini talep ederken; yüzde 26’sı karma, yüzde 13’ü ise yüz yüze olmasını istedi. Öğretim elemanlarının yüzde 44’ü salgının akabinde eğitimlerin yüz yüze devam etmesi tarafında görüş belirtirken; yüzde 56’sı çevrimiçi ya da karma olmasını talep etti.

Üst Alt