Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Aks Kafası Bozulursa Ne Olur, Arızası Nasıl Anlaşılır

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Araçlarda aks, şanzımandan aldığı dönüş hareketinin tekerleklere iletilmesini sağlayan bir parçadır. Tekerleklere bağlı olduğu için tekerlek hareketlerin uyum sağlar ve aşağı yukarı yada içe dışa hareket edebilen eklem yerleri bulunur. Bu eklemler de söz konusu parçayı arızaya açık bir hale getirir.

Bu yazımızda Aks Kafası Neden Bozulur, Aks Kafası Arızası Nasıl Anlaşılır, ve en önemlisi Aks Kafası Bozulursa Ne Olur gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Aks Kafası Arızası Nasıl Anlaşılır
Sağa yada sola dönüşlerde ses en belirgin arıza belirtisidir.
Direksiyonda Titreme Yapabilir
Yüksek Hızlarda Sarsıntı Sorunları Ortaya çıkabilir.
Bazen Aks Bilyası Arızası İle sıklıkla Karıştırılır Bu nedenle burayı tıklayarak aks bilyası arızası belirtileri sayfamızada göz atmanızı tavsiye ederiz.
Aks Kafası Bozulursa Ne Olur
Yüksek hızlarda aracın direksiyon hakimiyetini düşürerek kazaya sebebiyet verebilir
Titreme Sorunları nedeni ile sürüş konforunu bozar
İleri Safhalarda Aks Başı yada diğer eklem kısımlardan kırılabilir. Bu durumda araç Yürümez.
Boşluk oluşması durumunda aks ikiye ayrılabilir. Bu durumda araç Yürümez.
Yani kısaca en kötü ihtimalle yolda kalırsınız diyebiliriz. Normal şartlarda akslar, oldukça kaliteli metal malzeme kullanılarak imal edilirler. Eklem yerleri de oldukça sağlam parçalardır. Kırılma ihtimalleri düşüktür fakat sayısız örneği de vardır.

Aks Kafası Neden Bozulur


En sık görülen bozulma nedeni aks körüğünün yırtılması, kelepçelerinin yağ kaçırması gibi nedenlerden ötürü meydana gelmektedir. Bu parçalar yağsız kaldığında ise aşınma artar ve sonuç olarak bozulmalar meydana gelir. Başka bir sebebi ise yıpranmadır. Her parçanın olduğu gibi akslarında zamanla yıpranması gayet normal bir durumdur. Bu nedenle hiçbir neden olmasa bile kilometreye bağlı olarak akslarda arızaların meydana gelmesi normal karşılanır. Maliyeti genel olarak uygun parçalar olup tamiri de yapılabilen parçalardır. Bu nedenle arızanın tamiri ihmal etmemeniz hem sürüş güvenliği hem de yolda kalmamanız açısından önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst